Barion Pixel

ZÖLD hírszemle | 2020. MÁJUS

A teljesség igénye nélkül ismét összeszedtem a májusban megjelent, általam olvasott, hallgatott, nézett és fontosnak tartott írásokat környezetvédelem, ökológia, fenntarthatóság témájában. A cél, hogy ne ott folytassuk a karantén után, ahol abbahagytuk!

Törnek elő a BEVÁSÁRLÓ KÖZÖSSÉGEK, DOBOZRENDSZEREK
Ha bővebben olvasnátok ezekről a rendszerekről, ajánlom a Tudatos Vásárlók Egyesületének korábbi összefoglalóját!

Visszavont törvényjavaslat az egyszerhasználatos műanyagok betiltásáról
Egy szomorú hír, ami megerősít abban, hogy tényleg magunkra számíthatunk és még erősebben kell törekednünk egyénileg és közösségben a változásra.

Rárohad az étel Európára
Gondok az élelmezésben, és annak alátámasztása, hogy mennyire egymásra vagyunk utalva globálisan.

Mekkora lábon élünk?
A Csendéletmagazinban megjelent cikkem az ökológiai lábnyomról

Interjú a Talpalatnyi történetek szerzőivel, Dórival és Edvárddal a járvány utáni újrakezdésről.

Interjú Ürge Vorsatz Dianával: Nem biztos, hogy a következő járványt ilyen jól megússzuk

Mesék a piacról sorozat / NLC.huSzezonális zöldségek, gyümölcsök bemutatása izgalmasan, Dóra Melinda Tündétől, a Kertkaland című könyv szerzőjétől. Ez a link ugyan kicsit kakukktojás, mert nem májusi írásokra mutat, de velem most jött szembe a sorozat és nagyon érdekesnek találtam, ezért ajánlom nektek is!


KERTINDEX
Itt is Dóra Melinda Tünde, a Kertkaland szerzője mutatja be lépésről lépésre, hogy hogyan termeszthetsz zöldséget, gyümölcsöt, fűszereket városban, akár egy pici erkélyen, balkonon. Olyan kérdésekre is választ kaphatunk, hogy vajon a benzingőzös Margit körúton is érdemes-e belevágni egy ilyen projektbe. Megsúgom, a válasz igen!
Első rész: alapok, balkonkertészet, palántázás
Második rész: ültetés
Harmadik rész: Kicsi az erkély? Ültessünk felfelé!


PODCAST
Szívből ajánlom hallgatásra a Zöld egyenlőség podcastot. Májusban három kedvenc adásomat emelném ki. Mindhárom meghívott vendége Takács-Sánta András humánökológus volt, tőle tanulok most én is humánökológiát:
Közösségek a fenntarthatóságért
Glokalizáció – helyi gazdaságok globális hálózata?
Közösségi döntéshozatal – milyen demokráciában?

PETÍCIÓK
Az életigenlő társadalmat és gazdaságot
A koronavírus-járvány rámutatott globalizált életünk fenntarthatatlanságára. Ráadásul a járvány csak egyike az egyre sokasodó olyan veszélyeknek, mint az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése, a szélsőséges társadalmi egyenlőtlenség vagy az adósságok soha nem látott magas szintje. A problémák okai közösek: túl sok erőforrást vettünk el a természettől, közösségeinket alárendeltük egy életidegen gazdaságnak, kényelmünkre és anyagi fogyasztásunkra koncentráltunk, önhitté váltunk – azt gondoltuk, a hozzáállásunk okozta problémákat a tudomány és a technika meg fogja oldani…Olvass tovább a linken és írd alá ITT!

Írj hozzászólást!