Barion Pixel

Műanyagmentes (július) összefoglaló

Biztos sokan követtétek július folyamán az insta STORY-mban naponta megosztott tippeket, de arra gondoltam, hasznos lenne itt egyben látni őket. Július bizony már bőven elmúlt, de ezek a tanácsok nem vesztik érvényüket, és így összegyűjtve bármikor visszakereshetőek. Ha úgy érzitek, elakadtatok, inspirációra vágytok hulladékcsökkentés, műanyagmentesség terén, vagy csak megosztanátok a tippeket másokkal is, újra elővehető ez a poszt.

Tudom, hogy sok hasonló tippgyűjtemény található már a neten, és nem biztos, hogy mindenki számára teljes lesz ez a felsorolás. Főképp olyan dolgokat tartalmaz, amik már működnek nálunk, vagy épp nagyon foglalkoztat, hogy hogyan is oldhatnám meg az átállást. Afféle lenyomat saját magam számára is. Sokszor találkozom azzal, hogy már-már meggyónjátok nekem, hogy ti bizony ezt meg azt nem így csináljátok, olykor becsúszik a nejlonzacskó, stb. Szeretném leszögezni, hogy senkiben nem szeretnék lelkiismeret furdalást kelteni, sőt, jó ha tudjátok, hogy a mi háztartásunk sem hulladékmentes. Úton vagyunk egy (elérhetetlen) cél felé, olyan tempóban haladva, ami kényelmes és jól esik. Minden apró lépés számít, és mindenkinek mások ezek a lépések.

Ez egy kísérletezéssel, kudarcokkal és sikerekkel teli út. Türelem!

Nem az a lényeg, hogy összesen egy befőttesüvegnyi szemeted legyen egy év alatt, hanem hogy tudatosabban és átgondoltabban fogyassz, megismerd mire is van szükséged valójában, mindeközben pedig ne érezd rosszul magad a lemondások miatt. Igazi önismereti út ez, felírnám mindenkinek receptre. És ne feledjétek, néha jó megállni, visszanézni és örülni, hogy mennyi változást sikerült már elérni, mi minden működik sikeresen. Erre is jó lehet ez a lista.

Nade jöjjenek a pontok, vedd őket úgy, mint javaslatok >>>

MINDENNAPOK, BEVÁSÁRLÁS, ÉTKEZÉS

#1. Kulacs, csapvíz
Az már bizonyos, hogy jobb kerülni a PET palackba zárt italokat, helyette ott a csapvíz. Ha nem szereted a csapvíz ízét, használhatsz víztisztító kancsót, vagy ízesítheted a vizet friss zöldfűszerrel, uborkával, hibiszkusszal, bogyós gyümölcsökkel, citrommal, stb. Ha pedig elmész otthonról, mindig vidd magaddal a kulacsod, amit számtalan helyen újratölthetsz! Ezek megtalálásához hasznos applikáció a refill, de tulajdonképpen bármelyik étterem, kávézó köteles csapvízzel kiszolgálni, vagy a mosdóban is újratöltheted a kulacsod.

#2. Vászonzsák bevásárláshoz
Mindig legyen nálad egy-két vászonzsák, így egy hirtelen bevásárlás alkalmával sem érhet meglepetés. Ez az egyik legegyszerűbb módja a nejlon kiváltásának, csak meg kell szoknod, hogy magadnál tartod őket. Zöldséget, gyümölcsöt, szárazárut is vehetsz bele (rizst, magokat, aszalványokat, stb.) Nem csak bevásárláshoz lehetnek hasznosak, hanem pl. utazásnál vagy otthoni rendszerezéshez is. Én Juli csere ruháját, pelusát, játékait is ilyenekben viszem magammal, ha épp szükség van rájuk. Jóval nagyobb a rend azóta a táskámban!

#3. Hálós zsák bevásárláshoz
Ha zavar, hogy nem látsz bele a vászonzsákba, használj átlátszó hálósat! A nálam kapható darabok legtöbbje régi függönyök újrahasznosításával készülnek. Igaz, hogy a legtöbb műszálas, de így új életet kapnak és használatukkal rengeteg nejlontól óvhatjuk meg a Földet. Előnye még ezeknek a zsákoknak, hogy könnyű őket tárolni, tisztítani és gyorsan száradnak. Piacokon és szupermarketekben is bevált, ne félj használni őket! Bónusz: a természet ajándékainak betakarításánál, ezek szárításánál is bevethetőek!

#4. Vízálló tok a ragaszos dolgokhoz
Ragacsos gyümölcs vagy péksüti vásárláshoz nagyon ajánlom ezeket a szütyőket. Ha nassolnivalót, szendvicset vinnél magaddal, akkor is nyugodtan csomagolhatod ebbe, hiszen nem fog átázni. Otthon elég kitörölni, de ki is moshatod, ha nagyon maszatos. Szivárgó doboz, befőttes üveg szállításánál is igen hasznosak. Nem száradt meg a fürdőruhád? Ebben a tokban biztonságosan haza viheted és mivel szellőzik, nem fog bebüdösödni. Volt olyan helyzet, hogy ilyen tokban vittem magammal benedvesített textilpelust, hogy Juli mancsait tisztán tarthassam. Ezen kívül mosható betét, intim kehely, saras ruha, (műsoros) mosipelus, textilzsepi szállításához is nagyon ajánlom. Kisgyerekes anyukáknak igazi aduász!

#5. (Vászon) shopper bevásárláshoz
Ez már senkinek sem újdonság, vigyél magaddal erős vászontáskát bevásárláshoz! Utazásnál is használhatod: cipőt, ruhát, szennyest tarthatsz benne, segít a rendszerezésben. Azoknak, akik sok törékeny dolgot vesznek a piacon, vagy befőttesüvegeket is magukkal visznek a kimérős finomságokhoz, gyékény shoppert vagy kosarat ajánlok.

#6. A sokszínű furoshiki kendő
Sokoldalúságuk miatt imádom ezeket a természetes anyagú kendőket. Ráadásul a nálam kapható daraboknak az alapanyaga itthon készül, Magyarországon. És hogy mi mindenre jók? Lehet bele ajándékot csomagolni, bevásárlásnál virágot, nagyobb zöldséget tekerni bele, de egy pikniknél is jól jönnek mint terítő vagy otthon mint konyharuha. Mi lenvászon furoshiki kendőben tartjuk az itthon sütött kovászos kenyerünket, imád benne lakni. A variálhatóságot bővítve egy heveder segítségével táskává is alakíthatod, ami sokszor nagyon praktikus lehet!

#7. Piacra járni menő!
Járjunk minél többet piacra! Nekünk ez a kedvenc hétvégi családi programunk. Az itt vásárolt helyi és szezonális élelmiszerek fogyasztásával nem csak a környezeteddel, a testeddel is jót teszel. Ráadásul nincs is jobb egy ismerős kofánál, aki már messziről üdvözöl és nem lepődik meg a dobozaid és zsákjaid láttán. Nem csak itthon szoktunk piacolni, bármerre járunk a világban, a piacokra mindig ellátogatunk. Ott biztos megtapasztalhatjuk a helyi élet folyását, és ez az, ami igazán érdekel minket. Bónusz: olyan jó, hogy Julinak ezzel a családi rituáléval együtt már a hulladékmentes bevásárlás is természetes lesz!

#8. Vásárlás befőttes üvegbe vagy a dobozodba
Mi legtöbbször joghurthoz használjuk a befőttes üveget, az egyik kedvenc piacunkon a sajtostól tudjuk kimérve beszerezni. Az olajbogyó a másik, amit így veszünk, mert szerintem finomabb és az olaja is használható, ellentétben a bolti üvegesével, de ez már inkább ízlés kérdése. Otthon a kimérve zsákba vásárolt magokat, aszalványokat is üvegbe töltjük át, nehogy megkóstolják őket a molyok. A doboz sajtok, tejtermékek, sérülékeny gyümölcs és hús vásárlásához hasznos. Légy határozott és kedves, amikor így szeretnél vásárolni, mosolyogva nyújtsd át az edényed, így kisebb az ellenállás esélye.

#9. Édességek, kimérve
Nem is gondolnánk, hogy mennyi helyen lehet édességet kapni kimérve. Az egyik kedvenc helyemen, a Ligeti boltban nagyon finomakat találhatsz, de sok nagyáruházban is van a kimérős részlegen. Készülj dobozzal vagy vízálló szütyővel (#4. pont), mert azt könnyű kitörölni, ha az édesség megolvadna. Persze nem csak csoki van a világon, aszalt gyümölcsöket is vehetünk, vagy ha időnk engedi, csinálhatunk is otthon.

#10. Főzz (be) otthon!
Tudom, hogy triviálisan hangzik, de rengeteg hulladéktól kímélhetjük meg magunkat és a bolygót, ha lehetőleg tartózkodunk a feldolgozott élelmiszerektől. Helyette, amennyire időnk engedi, főzzünk minél többet friss alapanyagokból. Követve a szezonális terményeket, minden szezonban új inspirációhoz juthatunk az újabb alapanyagok által (hmm, egy jó kis spárgaszezon! 😉 ). Ha már inspiráció, néha az is segíthet, ha megpróbálunk kalandozni a világ konyháiban, például tartsunk indiai, balkáni vagy francia hetet. És ne feledjük, egy jó bevásárló lista sok fölösleges vásárlástól kímélhet meg minket!
Akik érzik a bátorságot, kenyérsütésbe is belekezdhetnek. Kell némi kísérletezés az elején, de utána annyira jó kenyérillatra kelni reggelente! Mi kovászos kenyeret készítünk, a kovászunk pedig már-már családtag, hiszen mindig etetni kell, de garantáltan meghálálja!
A házi lekvárok, savanyúságok is egészségesebbek lehetnek (hisz adalékmentesek), ha magunk készítjük. Télen előkapni egy saját befőzésű paradicsom pürét vagy meggylevet, megfizethetetlen.

#11. Ültetés, (balkon) kertészkedés
Akinek van legalább egy mini balkona, megpróbálkozhat ültetéssel. Fűszer- és gyógynövény, chili vagy balkonparadicsom pár cserépben is sikerrel nevelhető. Ráadásul a látványuk is igen szívderítő!

#12. Komposztálás
A komposzt szerintem szép. És minden nap más. Nade a legszebb a finom föld, amit nyersz a végén. A szemetesed pedig garantáltan karcsúbb lesz, ha megkíméled a szerves hulladéktól. Szóval, ha megteheted, komposztálj! Ha társas házban laktok és van egy kis udvarotok, egyeztess a lakókkal, és nézz utána van-e esetleg a helyi Önkormányzatnak programja erre vonatkozóan. Mi így igényeltünk komposzt ládát ingyenesen a kerülettől. Ha érzed a kraftot, saját kezűleg is lehet építeni. De akár panelban is belevághatsz, próbáld ki a giliszta komposztot. Persze megértem, ha valakinek ez sok. Vannak más módszerek is: például ha a környékeden van olyan ház, ahol komposztálnak, időnként becsatlakozhatsz, addig pedig a fagyasztóban gyűjtheted a termést. A Humusz Szövetségnek is van közösségi komposztpontja a XI. kerületben. Ha arrafelé laksz, érdemes meglátogatni őket.

#13. A műanyag csomagolás kerülése
Ha nem tudod kikerülni a csomagolást, műanyag helyett részesítsd előnyben a papírba, fémbe, üvegbe csomagolt árut, hiszen ezek az anyagok sokkal nagyobb eséllyel hasznosíthatók újra. Viszont fontos tudni, hogy ahhoz, hogy szelektálható legyen egy csomagolás, valamilyen szinten meg kell tudni tisztítani. Ebből a szempontból a papír talán a legnehezebb ügy, mert ha mondjuk zsírfoltos lesz, már nem újrahasznosítható. Tehát pontosítva, ha csomagolt árut kell venned, részesítsd előnyben azt, amit a legnagyobb valószínűséggel újra lehet hasznosítani, miután a szelektívbe dobtad.

#14. Eldobható szívószál helyett
Legtöbbször teljesen fölösleges, csak egy kerülgetnivaló valami a pohárban. Legalábbis nekem, de tudom, hogy van, aki rajong érte, sőt olyan is van, aki csak így tud inni. Ha nagyon hiányzik, beszerezhetsz újrahasználható alternatívákat fémből, üvegből, bambuszból vagy fából. De mind közül a kedvencem a szalmaszál!

#15. Ételes doboz és újrahasználható evőeszközök
Ha gyakran veszel elviteles ételt, mindenképp hasznos egy jól záró doboz vagy csatos üveg, amit mindig magaddal viszel. Eldobható evőeszköz helyett pedig használhatsz akár fából készültet is, mint például a nálam kapható kétvégű vilkák. Kirándulni, túrázni, piknikezni is magaddal viheted őket, hiszen pillekönnyűek. Élettartalmuk végén pedig komposztálhatóak, így semmi kárt nem okoznak a környezetünknek.

#16. Textil szalvéta, evőeszköztartó
Használatával akár irodai környezetben is otthonosabb lehet az ebéd, és szalvétát sem kell pazarolnod, hiszen textilszalvétaként is alkalmazhatod az evőeszköztartódat. Otthon is érdemes textilszalvétára váltani, még a teríték is szebb így.

SZÉPSÉGÁPOLÁS

#17. Szappan
Ajánlom a szappant fürdéshez, kézmosáshoz, akár hajmosáshoz is.  Több helyen kapható már csomagolásmentesen, vagy papírban, de te magad is elkészítheted otthon. Ehhez megosztottam egy számomra bevált receptet a Facebook csoportomban, a Shamo for ZEROheroesban. Álljatok össze páran és próbáljátok ki, remek barátnős program!

#18. Dezodor
Igen egyszerűen készíthetsz otthon garantáltan káros anyag mentes dezodort. A bevált receptemet Zsófitól kaptam, (aki az Indira Műhely megálmodója) és ezt is megosztottam a csoportomban. Igaz, hogy a hozzávalók egy részét lehet, hogy csak műanyagban tudod beszerezni, viszont igen nagy mennyiséget is el tudsz készíteni egyszerre, ezzel kiváltva az egyenként (általában) műanyagba csomagolt boltit. És ebben tényleg csupa bőrbarát dolog van, sőt, akár meg is ehetnéd! Otthon nagy tégelyben tárolom az elkészült adagot, amit a férjemmel közösen használunk, és van egy kicsi tégelyem is, amit a táskámban tartok. Ha nem akarsz kevergetni (pedig ez is jó kis barátnős program lehet 😉 ), nagyon hasonlót sok helyen vásárolhatsz magyar készítőktől.

#19. Mindennapos arcápolás természetes alapanyagokkal
Annyira boldog voltam, amikor rátaláltam erre az arcápolási rutinra. Azon túl, hogy minden összetevő természetes, az olajokat, virágvizet üvegben lehet megvásárolni, amit később újrahasználhatsz.
Első lépés az arctisztítás. Ehhez mostanában mandulaolajat választottam (de lehetne olíva, sárgabarckmag, stb is), ezt masszírozom az arcomba, majd forró vizes törölközővel letörlöm. Ha radírozni is szeretnék, keverek az olajba egy kevés étkezési minúségű szódabikarbónát is (ezt érdemes heti 2-3-szor elvégezni). Ezt követi a tonizálás: a száraz arcomra levendulavizet fújok. Ezt a Fleur de lin slow cosmetics-től szerzem be, imádom az illatát! Van, hogy napközben is fújok magamra, frissítőként. Mindenki bőrtípusa szerint válasszon, de úgy tudom, a rózsavíz bárki számára ideális. Végül következzen a hidratálás. Itt is érdemes bőrtípus szerint választani, nekem a normál bőrömre nagyon bevált a sárgabarackmag olaj. Újjá is születtem 🙂

#20. Vatta helyett textil korong
A sminkem lemosásához (ami mamiként ritka, akkor is minimális) varrtam magamnak textilkorongokat. Arctisztításhoz is bevethető, de én ahhoz inkább kisméretű törölközőt használok. Egy kis varrótudással könnyedén megvarrhatóak ezek a korongok maradék anyagokból vagy akár hibás ruhákból. Ha ez nem megy, sok magyar készítő kínál már csodás darabokat.

#21. Sminklemosás természetesen
Könnyedén készíthetünk otthon kétfázisú sminklemosót mandulaolaj (vagy bármilyen más olaj) és víz keverékéből. (Az arányt érdemes kitapasztalni, a 7 víz, 3 olaj nekem bevált). Ezt minden használat előtt érdemes felrázni.

#22. Kozmetikumok utazáshoz
Utazásnál praktikusabb a kisebb kiszerelés. Szerencsére lehet kapni mini újrahasználható üvegcséket, tégelyeket, amibe csak átöntöm az épp szükséges mennyiségeket. Na meg biztos otthon is összegyűlnek mindenféle tégelykék, az is jó, nem kell emiatt újakra beruházni. Érdemes őket vízálló tokba tenni, mert ereszthetnek. Különösen a dezodor hajlamos megolvadni nagy melegben, erre figyeljünk!

#23. Kézfertőtlenítő
Alapvetően nem vagyok a híve, de pelenkás babával való utazáshoz, kempingezéshez vittem magammal, és máskor is jól jöhet. A pontos receptet a Talpalatnyi Történetek oldalán találtam. Ha megvannak a hozzávalók, nagyon egyszerű, hipp-hopp elkészül és nincs benne semmilyen egészségre káros anyag.

#24. Fogmosás
Ez az egyik olyan terület, ahol még keresem az igazit. Próbáltam bambusz fogkefét, bár tudom, hogy az nem a környezet barátabb. Lebomló, cserélhető fejű disznósörtés kefém is volt (az utolsót használom), de egyik sem tökéletes. Legutóbb egy teljes mértékben komposztálható darabot teszteltem, de ez sem lett befutó. Valószínű az a baj, hogy javíthatatlan fogkefe szaggató vagyok! Azért tovább keresek.
Fogkrémből most épp egy magyar fogport használok, ami meglepően jól habzik. A szódabikarbónás tisztítástól kicsit tartok, ezért legutóbb kifaggattam róla a fogorvosomat, aki szerint teljesen jó, de azért ne állandóan azzal mossak fogat, kell a változatosság. Csak és kizárólag fogport használni sem ajánlott, néha nem árt váltogatni. Vannak még tabletta formában kapható fogkrémek is, amik akár üvegben is beszerezhetőek.

#25. Női higiénia
Azon túl, hogy az eldobható betétekkel, tamponokkal rengeteg szemetet termelünk, mindenféle kemikáliáknak is kitesszük a testünket. Szerencsére több megoldás is létezik! Elsőre kicsit drágának tűnhet az intimkehely és a mosható betét is, de nagyon hamar visszahozzák az árukat, így emiatt is érdemes váltani. Elég nagy a kínálat kehelyből, ezért vásárlás előtt érdemes utána olvasni, ehhez ajánlom ezt a Facebook csoportot, ahol nagyon segítőkészek a lányok és a humor is garantált. Nekem sikerült elsőre jó kelyhet vennem, aminek borzasztóan örültem, hiszen nagyban megkönnyítette a tengerparti vadkempingezős nyaralásunkat.
A betéttől sem kell megijedni: használat után egy vízálló tokban elviszed hazáig, ahol marhaepe szappannal átdörzsölöd, ecetes vízbe áztatod és következő mosás alkalmával mehet a többi ruha közé.

#26. Hajmosás szilárd samponnal, sampon szappannal
Nálam ez az egyik legmakacsabb terület, több próbálkozás után sem lelem az igazit. Most egy olyan megoldást választottam, amit ugyan csomagolásmentesen szerezhető be, de tartalmaz SLS-t. Ettől az anyagtól habzik a sampon (is), de a bőrnek nem túl jó. A kísérletezés folytatódik!
*update: megvan végre, amit kerestem!

HÁZTARTÁS

#27. Mosogatás
Saját magam keverem a mosogatószerem, mert így biztos, hogy semmi károsat nem engedek a vizekbe. A hozzávalók egy része sajnos műanyagban szerezhető be, viszont sok adag keverhető belőlük, a csomagolás pedig szelektálható. A luffa szivacsom épp tesztelés alatt áll, az előző példány nem jött be, de ez másféle és eddig tetszik. A kefék sem rosszak, de nem mindenhez kényelmesek. Amíg nincs meg az igazi, bizony vannak hagyományos szivacsaink is, remélem mielőbb elbúcsúzhatunk tőlük. Ahogy láthatjátok, mi is több területen próbálkozunk, nem mindig találja meg az ember egyből a megfelelő alternatívát. Szóval, türelem!

#28. Mosás vegyszerek nélkül
Sajnos a bolti mosószerek tele vannak a bőrnek és az élővizeknek nem kedves dolgokkal. Van, akinél ez erős allergiát is kiválthat. Én házi mosózselét készítek mosószappan reszelékből és vízből. A megfelelő receptet Ökoanyunál és egy hasonlót egy angol nyelvű vegyszermentes háztartásról szóló könyvemben találtam. Öblítéshez pedig: ecet + víz + illóolaj (például citromfű vagy levendula, hangulat szerint).

#29. Folttisztítás
A marhaepe szappanos bedörzsölés vagy a nátrium perkarborátos áztatás még szinte soha nem hagyott cserben! Ha valami nagyon makacs, érdemes egész éjszakára beáztatni.

#30. Takarítás
A sokféle flakon helyett bőven elég néhány környezetbarát szer az otthoni tisztasághoz. Mosószóda, szódabikarbóna, ecet, citromsav, nátrium perkarbonát, teafa illóolaj. Ennyi, ezeket kell kombinálni, attól függően, hogy épp mire használjuk. 
Fertőtlenítéshez pedig egy kis alkohol, víz, citromsav, teafa illóolaj keveréke egy szórófejes üvegbe és huss baktériumok!
Pamut rongyok, fa körömkefe segítenek sikálni, pultot takarítani, plusz van pár ezer éves mikroszálas kendőm is, abból az időből, amikor még nem tudtam a mikroműanyagokról. Ezek sajnos mosás során leszakadnak az anyagokról és a vizeinkbe kerülnek. Épp ezért ezeket a kendőket kicsit kímélőbb módon kézzel mosom, nem gépben, ha már így alakult.

#31. Fashion revolution
Semmiképp sem akartam kihagyni a felsorolásból a ruházkodást, hiszen azzal is rengeteg (műanyag) szemetet termelünk. Persze mint mindennél, itt is érvényes, hogy nem kell semmit kidobálni, azért mert fast fashion vagy műanyag. Viszont a további vásárlásokhoz érdemes tudatosabban hozzáállni. Rengeteget tanultam a témában Mengyán Eszter blogjáról, a Holy Duck blogról, nektek is ajánlom! Nem egyszerű a tudatos ruhatár kialakítása. Türelem kell ehhez is, meg sok kísérletezés. A végeredmény bizonyosan felszabadító, de még én sem tartok ott.

Pár kimaradó dologgal megtoldanám az eredeti tippeket. Persze biztos így is lesz sok olyan, amiről nem esik szó. Írjatok, hogy mit tartotok fontosnak, szívesen bővítem még a listát!

#Tea, kávé
Tudtátok hogy a filteres tea filtere is sokszor műanyaggal van bevonva? Ezért is, meg a tea minősége miatt is jobb szálasat választani. Számtalan teázóban kapható már kimérve is, így ennek a beszerzése talán nem jelent akkora gondot. Ráadásul gyógynövényeket mi magunk is gyűjthetünk a nyári mezőkön, viszont arra figyeljünk, hogy ezek lefőzéséhez ne használjunk fém szűrőt, mert rontja a gyógyhatásukat. Nekünk van egy pamut tea zoknink ilyen esetre, de léteznek bambuszból és kerámiából készültek is.
Otthoni kávéfőzésnél részesítsd előnyben a french presst, a kotyogóst vagy karos főzőket. A kapszulás és párnás gépek rengeteg szemetet termelnek, még akkor is, ha a kapszulákat visszagyűjtik. Persze akinek ilyen van, esze ágába ne jusson kidobni, de ha vásárlás előtt állsz, ez is egy fontos szempont lehet.

#Elviteles kávés pohár
Az elviteles poharaknak nem csak a teteje műanyag, hanem belül a papír is be van vonva, hogy bírja a hőt. Én sosem voltam az a nagy elviteles kávézós, talán ezért is maradt ki az eredeti felsorolásból ez a pont. Szerencsére sok helyen kaphatóak ma már színes-szagos-hőtartó poharak azoknak, akik így szeretnek kávézni és egyre több hely jutalmazza azt, ha viszed a saját poharad.

#Szendvics és nassolnivaló csomagolás
Az alufólia és a folpack nem tartoznak a legkörnyezetbarátabb csomagoló anyagok közé, ráadásul csak egyszer használhatóak. Ha szeretnéd a csemetédnek vagy magadnak valami biztonságosabb anyagba csomagolni a szendvicset, akkor ma már rengeteg készítő újraszalvétái és nassolnivalós tasakjai közül választhatsz. A nálam kapható vízálló tokba, mivel káros anyag mentes minősítésű, biztonsággal pakolhatsz gyümölcsöket, aszalványokat, édességet, vagy ha nem túl széthullós a szendvicsed, akár azt is.

SZÉPSÉGÁPOLÁS

#Fültisztító
Én ugyan nem használok, de ha nem tudsz élni nélküle, a nagyobb drogériákban kapható bambusz nyelű, komposztálható fajtát ajánlom.

#Borotva, szőrtelenítés
Már az is sokat számít, ha nem eldobhatós borotvát használsz, hanem cserélhető fejű változatot. Még ennél is jobb, ha az egész borotva anyaga fém, így csak a pengét kell benne időről időre kicserélni. Aki gyantázáshoz szokott, annak szuper alternatíva a cukorpaszta, melynek számos előnye közül az egyik legfontosabb, hogy természetes összetevőkből készül és minimális irritációval jár.

#Testápolás, bőrradír
A műanyag flakonos testápoló helyett használhatsz növényi olajokat, melyek üvegben is beszerezhetőek. Ezeknek testápoló hatása jól ismert, ráadásul rengeteg féle közül választhatsz bőrtípusodnak megfelelően (például mandula olaj, olíva olaj, sárgabarackmag olaj, avokádó olaj, stb). Ha bizonytalan vagy, kérj segítséget az eladótól vagy előzetesen a kozmetikusodtól. A bőrradírozásról se feledkezz meg, hiszen megszabadít az elhalt hámsejtektől, felpezsdíti a keringésedet és segíti hasznosulni a fent említett olajokat. Számos házi recept létezik bőrradír készítésére, vannak só, cukor vagy kávézacc alapú radírok, amik nagyon egyszerűen elkészíthetőek otthon. Így pontosan tudod, mit kensz magadra és elkerülheted azokat a mikro műanyagokat, amik (sok más mellett) a bőrradírokban is megtalálhatóak.

#Naptej
Elszántak keverhetnek maguknak saját napvédőt, ezek mind fizikai fényvédővel készülnek, nem kémiai szűrőkkel, amik se a bőrünknek, se a környezetnek nem túl jók. Például Hawaiion ezt már felismerték, és bizonyos összetevőjű naptejek tiltólistán vannak, mert a korallokra és a vízi élővilágra igen romboló hatással voltak. Ha nem kevernél, akkor sok hazai készítőnél találsz fizikai fényvédős változatot.

#Wc papír + textilzsebkendő
Itthon is kapható már egy nagyobb áruházláncban papírba csomagolt wc papír. Nem mindenkinek válik be ez a változat, mert kevésbé puha mint az átlagos wc papír, de egy próbát megér!
Zsebkendőből sokan átváltanak mosható textilzsebkendőre, de nem mindenkinek tetszik ez a megoldás. Itt is érdemes próbát tenni, ha viszont semmiképp sem szereted, vásárolj lehetőleg papírba csomagoltat, minél nagyobb kiszerelésben.

#Baba ápolás, öltözködés, játékok
Ez a téma megérne minimum egy külön blog bejegyzést, ezért itt most csak érintőlegesen sorolom fel azokat a területeket, ahol rengeteg hulladék keletkezik. Az első az eldobható pelenka, aminek az alternatívája a mosható. Aki tájékozódna, annak nagyon ajánlom a témával foglalkozó Facebook csoportot. Az erre való teljes átállás nekem sajnos (leginkább időhiány miatt) nem sikerült, de azért van, hogy alkalmazzuk. Köztes megoldás lehet, ha valaki lebomló pelenkát választ, bár ezek hagyományos komposztálóban sajnos nem igazán bomlanak le, de összességében még így is kisebb terhelést rónak a környezetre, mint a hagyományos eldobhatóak. A törlőkendő is kiváltható mosható fajtával, vagy legalább olyannal, amit magunk keverte folyadékkal nedvesítünk otthon, kikerülve a gyakran irritációt okozó parfümöket. Sokszor a vizes lemosás is bőven megteszi, hálás lesz a baba popsi. Otthonon kívüli pelenkázáshoz lehet már kapni eldobható alátéteket. Ez néha tényleg praktikus, de sokkal jobb, ha erre is egy mosható alátétet használunk. Én varrtam egy vízállót Julinak, sok idegen helyen jött jól, mert biztonsággal fektethettem erre.
Nőnek a gyerkőcök, mint a bolondgomba, főképp a legelején, ezért nagyon gyakran kell lecserélni a ruhatárukat. Ha kerülnénk a pazarlást etéren, akkor összefoghatunk barátnőkkel, ismerős anyukákkal és tarthatunk időnként ruhacserét. Ennek az is az előnye, hogy miután kinőtt valamit a gyerkőc, nem nekünk kell az egész repertoárt takargatni (így is lesz bőven mit eltenni, ha kistesót tervezünk). Aki pedig szeret turkálni, fillérekért, de legalábbis olcsóbban találhat nagyon jó minőségű babaruhát. Én így találtam Juli kedvenc ruháit, szóval érdemes rá időt szánni.
Utolsó pont, amit érinteni szeretnék, azok a játékok. Minden családnál másképp alakul, de igen gyakori, hogy alig pár hónapos a babácska, mégis egy óvodáscsoportnak elegendő játéka van. Én azt tapasztaltam, hogy egy színes kupak, pompom vagy bojt ugyanolyan jól leköti a kicsik figyelmét, mint a sokezerbe kerülő (műanyag) játékok. Olyan istenigazából játszani úgyis csak később fognak, és csak szétszórja a figyelmüket, ha sok tárggyal vannak körülvéve. Ez is egy messzire vezető téma, elég a végére annyi, hogy én arra törekszem, hogy a játékaink tartósak és természetes anyagúak legyenek. Sokkal jobb a kisugárzásuk, szebb a látványuk és a gyerekek is nagyon szeretik őket. Persze a színes villogó csodákat is, de nem biztos, hogy ebben az egyébként is sok ingerrel bombázó világban arra van szükségük.

hozzászólás3

Add your comment