Barion Pixel

Élményeink a KÖZÖSSÉGI MEZŐGAZDÁLKODÁSRÓL

Régóta ígérem ezt a bejegyzést, de úgy gondoltam, még egy kicsit várok vele, hogy minél több tapasztalatot megoszthassak veletek. Most azért különösen aktuális erről mesélni, mert hamarosan eljön a jelentkezések ideje, így aki csatlakozna, most érdemes utánanéznie, hogy a környékén milyen lehetőségek vannak (ehhez a bejegyzés végén adok majd egy hasznos linket). Szeretnék kedvet csinálni, összefoglalni az élményeinket a közösségi mezőgazdálkodásról, hátha segít a döntésben!

Mi a CSA, azaz a közösségi mezőgazdálkodás lényege?

A CSA (Community Supported Agriculture) egy olyan rövid ellátási forma, ahol kölcsönösen előnyös kapcsolatban van a fogyasztó a kiválasztott termelővel, akivel egy évre előre szerződést kötnek. Így a vásárló támogatja a helyi gazdaságot és közvetlenül a gazdát is, aki sokkal nagyobb (anyagi) biztonságban van: tudja, mennyit termesszen és nem kell különféle értékesítési módok után kutatnia, csökken az élelmiszerpazarlás esélye is.

A fogyasztó jutalma a garantáltan egészséges, friss, tápanyagdús élelem, és az évszakokhoz, szezonalitáshoz való visszakapcsolódás élménye. Hiszen az csak egy mesterséges és káros illúzió manapság, hogy mindig minden ugyanúgy elérhető, csak be kell sétálni a boltba. A szezonalitás fontosságáról és CSA-hoz hasonló rendszerekről egy korábbi bejegyzésemben írtam, ezt ITT olvashatod.

barátkozás az addig ismeretlen tüskék uborkákkal

Hogyan működik gyakorlatban, mennyibe kerül?

Bizonyos részletek gazdaságonként kicsit eltérőek lehetnek, itt most a saját tapasztalatainkról írok. Mi a Zöld Almárium közösségéhez csatlakoztunk. Szezon elején szerződést kötsz a kiválasztott gazdasággal, akiknek havonta utalod a termények árát (3500/5500 Ft között van a heti díj, mi a kis kosarat választottuk), cserébe hetente (télen kéthetente) ellátnak friss zöldségekkel, télen savanyúsággal, egyéb tartósított finomakkal is.

Mi átvételi hely alapján választottuk ki, hogy kivel szerződjünk, hiszen minden héten ott kell lenni (esetünkben csütörtökön), és nagyon nem mindegy a távolság. A fix csomagon felül (ami itt 2 méretben elérhető) lehetőség van hús, tojás, tejtermék, gyümölcsök és egyéb finomságok rendelésére is, nálunk például elérhető homoktövis többféle formában. Ezekről mindig emailben érkezik hír, online megrendelő lapon tudjuk leadni az igényeket, aztán a heti kosarunkkal együtt kapunk meg mindent.

AMI VISSZATARTHAT

Kezdem azokkal a tapasztalatokkal, amik esetleg visszatarthatnak a rendszertől. Szerintem érdemes ezeket előre tudni, akkor könnyebben vehetőek az akadályok.

  • Fontos felkészülni rá, hogy a CSA tagnak lenni megkíván egyfajta elköteleződést, életmódot. Egyrészt, minden héten át kell tudni venni a csomagot. A kapott zöldségekkel foglalkozni kell, ha nem akarod, hogy tönkremenjenek. A friss rakományt szét kell szedni, ami romlandó, azt vízbe tenni, bebugyolálni és úgy eltenni vagy minél előbb feldolgozni. Persze a piacról, boltból hazaérkezés is ilyen, viszont ott dönthetsz úgy, hogy kihagysz egy hetet, vagy kevesebb dolgot vásárolsz. Itt viszont folyamatosan jön az élelem, aminek a mennyisége nagyban függ a szezontól, szóval ezt nem te irányítod.

    Volt olyan szakasza az évnek, hogy kevésbé volt időnk, ihletünk feldolgozni valamit, ilyenkor elkezdtek feltorlódni például a karalábék a hűtőben, és valamit ki kellett találni, hogy ne menjenek tönkre. Egy quiche vagy tepsiben sütés sokszor lehet ilyenkor megmentő, jó ha vannak ilyen bevált recept ötletek a tarsolyunkban.
Nyári csomag, részlet. A kedvenc tökömmel,ilyen fajtát azelőtt még sosem kóstoltam.
  • Nem árt egy tágas fagyasztó. Éppen az előzőek miatt, mert az ember nem mindig tudja tartani a tempót. Nálunk jelenleg nincs hely egy plusz fagyasztónak, de ha elköltözünk, akkor szeretnék majd egyet :).

  • Könnyen megeshet, hogy olyat rejt a kosarad, amit annyira nem szeretsz. A kevésbé népszerű zöldségeknél többször is volt lehetőségünk cserélni (sokan például a mángoldot passzolták, pedig hmmm <3).

  • Olyat is rejthet a kosár, amit annyira nem ismersz, szokatlan, ezért magadtól valószínűleg nem vennéd meg: nekem ilyen volt például a csicsóka. Eddig valahogy elkerült minket, és a legelső adag nem is lett olyan finom belőle, mivel túl sokáig kerülgettük, és így már nem volt olyan friss. Azóta tepsiben sütjük vegyesen más zöldségekkel, és rá kellett jönnöm, hogy nagyon finom. Örülök, hogy felkerült a palettánkra!
Variációk padlizsánra.

  • Az is előfordulhat, hogy megunod valamelyik zöldséget, olyan gyakran és olyan mennyiségben kapod: nekünk a karalábé volt egy idő után ilyen, de aztán felfedeztük, hogy kuktában milyen finom lesz. Az biztos, hogy ezek a helyzetek megdolgoztatják a kreativitásod. Ilyenkor szóba jöhet a csere is egy másik taggal, vagy továbbajándékozhatod ismerősnek, rokonnak, ha épp nem tudod kezelni a dömpinget.

  • Az így kapott zöldségek nem fedezik teljes egészében (az időközben 4 fősre bővül) családunk szükségleteit. Igaz, a kis méretű kosarat választottuk, éppen azért, hogy egész biztosan mindent el tudjunk fogyasztani romlás előtt, és ha valamiből hiányunk van, azt pótolni tudjuk a piacról vagy a kertünkből. Gyümölcs kevésbé volt a kosárban, inkább zöldségek, és gombát is mindig veszünk mellé, mert az sincs, és szeretjük. De nem kell nagy kiegészítő tételekre gondolni. Minden gazdaságnál más egyébként a kínálat, és ez évről-évre is változhat, hiszen mindig vannak tanulságok és újítások a termesztés során.

  • Télen csak két hetente érkezik csomag, ilyenkor nem csak finom zöldeket, eltárolt terményeket kapunk, hanem mindenféle savanyúságot, vagy például nyáron eltett lecsót is.
Egy téli kosár tartalma kevésbé gazdag, de nagyon finom! A savanyított retek máskor üvegben jött, itt valószínűleg nem volt elég belőle, ezért kaptuk nejlonban.

AMI MIATT IMÁDJUK, ÉS IDÉN IS FOLYTATJUK!

Egészen más szintre emeli ez az ellátási forma a kapcsolatunkat az élelmünkkel. Sokkal egészségesebb, emberléptékűbb és személyesebb az egész. Abban pedig biztos vagyok, hogy ez a minőség a testünknek is a lehető legjobb. Összeszedtem pontokba a kedvenc pozitív tapasztalataimat:

  • Kreativitásra ösztönöz, hogy abból főzöl, ami érkezik. Sok új (rögtönzött) recept épült így be a repertoárunkba. Azt pedig könnyebbségnek éltük meg, hogy nem kell gondolkozni nagyon, hogy mit vegyünk, hiszen érkezik egy adott csomag, és kis kiegészítésekkel ezt használjuk fel.
Egy majdnem teljes nyári csomag.
  • Garantáltan szezonális, vegyszermentes és friss terményt kapunk, ezáltal egészséges is: reggel szüretelik, délután már az asztalomon van. Mivel nem utazik sokat, nem kell tartósítani, tele van vitaminnal, és nagyon finom, hiszen nem egy kizsigerelt földben nevelkedett, hanem olyanban, ami tele van sokszínű élettel. Erre az életre mondok igent, szemben egy szomorú, monokultúrában nevelkedett, messziről érkezett zöldséggel, aminek lehetséges, hogy nem is most kellene érnie.

  • Mivel a megtermelt finomak azonnal szétosztásra kerülnek, így nagyon minimális az élelmiszerpazarlás esélye. Olyan persze volt, hogy valami tönkrement fagy vagy egyéb kártevők miatt, de ez egészen más kategória, mint a nagyipari termelés és sok kézen átmenő értékesítés okozta veszteségek.

  • Izgalmas, hogy sokféle tájfajta érkezik: ez a sokféleség pedig elengedhetetlen az egészséges földhöz. Ráadásul nagyon jól esik unalmas egyenrépák és egyencukkinik helyett új fajtákkal, formákkal, színekkel ismerkedni.
  • Sokkal kézzelfoghatóbb, személyesebb a kapcsolatom az élelemmel, amit fogyasztok, és a gazdával, aki termeli. Nincsenek elfedett összefüggések, a háttérben tudtomon kívül kizsigerelt emberek, akik értem dolgoznának. Láthatom a földet, ahol nevelkedik mindez, ismerem a kezet, aki gondozza és elhozza nekem. Ez egy szupermarketes, rengeteg kézen átmenő, messziről jövő élelemről nem mondható el. Így az energiájuk is nagyon más, és én azt gondolom, hogy ez hatással van arra, aki elfogyasztja.
Jobbra a nagy kedvenc felfedezésem, a mizuna

  • Mivel közvetlenül a gazdától kapom a terményt, lehetőség van a visszajelzésre, párbeszédre, tapasztalat és recept cserére. Együtt formálható a rendszer, úgy, hogy mindenkinek a lehető legjobb legyen.

  • Néhány többször felhasznált nejlont kivéve hulladékmentes a folyamat, hiszen minden héten egy nagy táskában kapjuk a zöldségeket, az üres előző hetit pedig visszaküldjük. Mi bevezettük, hogy az addig nejlonban érkező leveles dolgokat saját zsákban kérjük, ennek sem volt akadálya.

Összefoglalva, én csak ajánlani tudom ezt a fajta rendszert. Nekünk nagyon bevált, idén újra csatlakozunk. Ha kíváncsi vagy, hogy a közeledben milyen lehetőségek vannak, olvasd el a legfrissebb 2021-es listát a TVE oldalán!

Ha pedig úgy érzed, ez nem a te utad, nem tudsz ennyire elköteleződni, de a felsorolt előnyök tetszenek, akkor még mindig sok lehetőséged van kicsit más rendszerben, de hasonlóan finom, egészséges, szezonális terményekhez jutnod: itt olvashatsz a további alternatívákról.

Add your comment