Barion Pixel

Folyékony mosogatószer RECEPT

Jó ideje használom ezt a receptet és már nagyon sokaknak továbbadtam. Mivel rengetegen írtok, hogy küldjem el, arra gondoltam, hogy feltöltöm ide a blogomra és megosztom a kapcsolódó tapasztalataimat is.
Forrás: a receptet nem én fejlesztettem, ehhez azért nem értek.  Tóth Andinál találtam, a Háztartásom hulladék nélkül című blogon (ő pedig egy másik blogon bukkant rá, ha jól láttam). Megtaláljátok a leírást a Dobd ki a szemetest! című könyvében is sok más hasznos recept és tudnivaló mellett. Zero waste-re törekvőknél alap darab! No de következzen a lényeg:

HOZZÁVALÓK:
  • 1,5 dl víz
  • 1,5 dl 20%-os ecet vagy 2 dl 10%-os
  • 1 dl coco vagy decyl glucoside
    Mi ez? Növényi eredetű felületaktív anyagok, kókuszolajból és cukorból készülő cukortenzidek. Nagyon jól habzik mindkettő, és kíméletesek a bőrhöz, éppen ezért kisbabáknak gyártott termékekbe is alkalmazzák. A decyl glucoside esetenként kókuszolaj mellett pálmaolajat is tartalmazhat, ha ezt elkerülnétek, vásárlás előtt tájékozódjatok a gyártó honlapján.
  • 1 kávéskanál xantán
    Mi ez? Szőlőcukor és („sima”) cukor erjesztésével előállított sűrítőanyag
  • 2 kávéskanál citromsav
  • illóolaj (opcionális)
    Válassz 100% tisztaságú, bevizsgált olajat, hiszen a bőröddel, kezeddel fog érintkezni!
ELKÉSZíTÉS:

Egy nagyobb tálba mérd ki a xantánt, és fokozatosan, kézi habverővel keverve adagold hozzá a vizet, majd a coco/decyl glucoside-ot is keverd hozzá csomómentesen. Végül a többi hozzávalót is belekeverheted és ízlés szerint tehetsz hozzá illóolajat. Vékony szájú üvegben, pumpás flakonban, vagy régi mosogatószeres flakonban is tárolhatod. Előfordul, hogy a zselésítő anyag nem úgy sűríti be, ahogy te szeretnéd, ekkor óvatosan emelhetsz a xantán mennyiségén, de egy ideig hagyd pihenni ez előtt, mert az állás során még sűrűsödik kicsit.

TAPASZTALATOK:

Bő két éve készítettem el először, amikor olyan mosogatószert kerestem, amivel nem ártok a természetnek, bátran mosogathatok a szabadban, a telkünkön, ahol sátrazni szoktunk. Rögtön átálltam rá itthon is, annyira megszerettem (mini a konyha, nincs mosogatógépünk). Úgy tapasztaltam, hogy minden szennyeződéssel elbír, amivel egy átlagos mosogatószer. Jó zsíroldó és nagyon jól habzik, amit ugye szeretünk, mert ez adja a tisztaság érzetet. Egy adag fenti arányokkal kikevert mosogatószer nálunk kb. egy hónapig elég a három fős családunknak. Mindezt úgy, hogy majdnem minden nap főzünk, legtöbbször itthon étkezünk és így minden nap többször mosogatunk. Mivel nincs kedvem gyakran keverni, én dupla adagot szoktam egyszerre elkészíteni, szóval két hónapra így meg is vagyok. Sajnos nem mindegyik összetevő kapható csomagolásmentesen, de ha nagy kiszerelésben veszi az ember, aztán szelektál, úgy nem olyan vészes a dolog (az egy literes cukortenzid minket 10 hónapig kiszolgál, a xantán pedig más tisztítószerekbe is jól jön és szintén nagyon sokáig elég).
Választhatnék egyszerűbb megoldást is (boltban vásárolt öko mosogatószert), de ezzel elégedett vagyok, mert jól működik, és pontosan tudom, miből készül. A hozzávalókat kisvállalkozásoktól veszem (keressetek rá, több helyen kaphatóak az extrább összetevők), így őket támogatom, nem egy nagyáruházat.

TIPP 1: ÁLTALÁNOS FELÜLETTISZTíTÓ

Általános tisztítószert kapsz, ha egy vízzel teli spriccelős flakonba teszel egy kis ecetet és egy kanállal ebből a mosogatószerből. Azért fa felületeken óvatosan, nem mindegyik szereti az ecetet.

TIPP 2: MOSOGATÁS MOSÓSZÓDÁVAL

Ha mégis úgy alakulna, hogy nem sikerül kikevernetek, esetleg elfogyott a szeretek, amit használtok és nincs más otthon, vagy mondjuk kempingeztek, és nem cipelnétek egy ilyen flakont, akkor jó tudni, hogy mosószódával is mosogathattok (bár azután érdemes bővízzel vagy akár ecetes vízzel öblíteni, hogy ne maradjanak foltosak az edények). Egy átlagos mosogatáshoz 5 liter vízbe 2 evőkanál mosószódát oldjatok fel. Ajánlott viszont ebben az esetben a gumikesztyű használata, mivel a mosószóda lúg, így kimarhatja a kezeteket. Tudom, a gumikesztyű műanyag, de ha tartós darabot választotok, sokáig elkísér. Szerintem ez egy olyan dolog, aminél nem kell a műanyagmentességhez görcsösen ragaszkodni.

MOSOGATÓKEFÉK ÉS SZIVACSOK

Ha már mosogatás, akkor ismerős lehet nektek a zero waste mosogatóeszközök evolúciója. Szerintem sokan végigjárják ezt az utat, mire megtalálják az igazit, ami lehet a természetes anyagú kefe vagy a luffa szivacs. Én ez utóbbira szavazok, de előtte sajnos én is bekaptam a „kókusz/kenderrostos újrahasznosított szivacs” horgot.. Figyeljetek mindig, hogy mit akarnak eladni nektek környezettudatos alternatívaként, nem mind arany, ami fénylik. Az első luffa szivacsunkat fél évig használtuk, az látható az alsó képen, mellette egy újjal. A következő darab kicsit kevesebb ideig bírta, talán vékonyabb volt, mint a másik, lehet, a luffa töknek más részéből szelték (ez a tökéletlenség szerintem belefér, sőt, épp ez a bája!). De így is sokkal több ideig volt használatban mint régen a klasszik szivacsok, amik hamar bebüdösödtek és apró műanyag darabkák szakadoztak le róluk, majd úsztak le a lefolyóba…onnan meg bele a halak gyomrába…onnan meg vissza hozzánk. Szóval le a műanyag szivacsokkal! A luffát élettartama végén komposztálhatod (azért az fontos, hogy milyen szerrel mosogatsz), menet közben meg akár mikróban fertőtlenítheted vagy mosógépben is kimoshatod. Ezt már biztos sokszor hallottátok, de fontos: ha van még régi szivacsod, műanyag keféd, használd, amit csak lehet, ne dobd ki csak azért, hogy szép új zero waste termékre cseréld, hisz így épp a lényeg veszik el.
Ha viszont eljött az idő a váltásra, akkor jó hír, hogy hamarosan nálam is kaphatóak lesznek a luffák, aki előrendelne, írjon üzenetet a shamobags@gmail.com-ra. Persze az volna a legfantasztikusabb, ha nem egyiptomi szivacsokat kéne használni, hanem magunk termelnénk őket, ehhez nekem lehet drukkolni, mert egy luffa tök babám növekedésnek indult!

luffák és kefék bevetésen
utántöltő tárolása

Írj hozzászólást!