Barion Pixel

Eddig megjelent írásaim a Csend/élet magazinban

Nagy büszkeséggel tölt el, hogy 2019 decembere óta tagja vagyok a Csend/élet magazin csapatának, ahol havonta egy anyaggal jelentkezem. Teljes mértékben azonosulni tudok hitvallásukkal, miszerint a boldog és kiegyensúlyozott élet titka, ha önmagunkkal és a környezetünkkel összhangban élünk.

Pontokba szedtem az eddig megjelent anyagokat, kedvcsinálóképp a cikkek bevezetőjébe is beleolvashatsz. Érdemes elkalandozni a magazin gyönyörű anyagai között!

Magazin fotók: Mohácsi Nusi
Utómunka: Just Stay Natural

Kamala, a könnyed és fenséges
Interjú
Erdős Zsuzsival, a Kamala Kaftán kalandor tervezőjével kislány korunk óta ismerjük egymást, együtt jártunk pár évig balettozni, aztán később újra összesodort az élet. Élesen emlékszem rá, hogy már akkoriban, ott az öltözőben különleges dresszeket kreált magának harisnyákból. Aztán eltelt néhány év, mire a tánc, jóga és világjárás elvezette a ruhatervezés útjára. Most is épp Indiában van, ahol készül az őszi kollekciója. Évek óta szoros kapcsolatban dolgozik együtt szabóival, már-már családtagnak számít. Talán épp ott ült velük akkor is, amikor válaszolt a kérdéseimre.

Kamala Kaftán


Felszabadító keretek egy ökologikusabb életért – avagy hogyan és miért fogyasszunk kevesebbet?
Borzasztóan nehéz nem vásárolni, amikor körülötted az egész rendszer azt ordítja: fogyassz! Vedd meg, hiába nincs rá szükséged. Mert ez új, minden menő arcnak ilyen van, meg milyen olcsó már, és most akciós, egyet fizet, kettőt kap. Kell nekem a kettő? Nem, és lehet, hogy az egy sem.


Pár Perc Mese – interjú a mesélővel
A mese burok, gyógyír, biztonság, varázslat.
Horváth Bernadette a karantén idején indította útjára mese sorozatát, ami Youtube-on és Spotifyon is elérhető. Minden héten érkezik egy új epizód, amiben Nadi kislányának, Mírának meséli el éppen aktuális kedvencét. Juli lányom első hallgatásra rögtön repetázott Nadiék meséjéből. Azóta is többször meg kell hallgatnunk egy-egy részt, és azt hiszem, ennél nagyobb elismerésre nincs is szükség.

Mekkora lábon élünk?
Biztosan hallottál már az ökológiai lábnyom kifejezésről, sőt, talán már olyan számlálót is kipróbáltál, ami a saját ökológiai lábnyomodat mutatja meg, de vajon hatással volt rád a kapott eredmény, motivált a változásra? Egyáltalán mit fejez ki pontosan ez az érték? Íme egy kis ökológiai lábnyom-gyorstalpaló, a cikk végén pedig tippeket találsz ahhoz, hogy te magad hogyan csökkentheted a természeti környezetre gyakorolt terhelést, a nejlon elhagyásán túl.


„Ami a lélekhez szól, az túl van a mérhetőn.”
A természet feltalálója című könyv ajánlója
Tudósok korábban még soha nem beszéltek úgy a természetről, ahogy azt Alexander von Humboldt tette. Az egész emberiség világszemléletét megváltoztató természetfelfogást köszönhetünk neki, korának ünnepelt polihisztora volt, mára mégis feledésbe merült neve. Andrea Wulf fantasztikus életrajzi regényt írt róla A természet feltalálója címmel, így kalandos élettörténete és ma is igen aktuális, korát meghaladó gondolatai ismét közismertté válhatnak. Magával ragadó olvasmány, sodró utazás történelmi korokon, forradalmakon, kontinenseken keresztül.

A változás éve
2019 az ébredés éve volt, már azokhoz is elért a klímaválság híre, akik eddig ezzel nem foglalkoztak. És bár sokan még mindig tagadásba menekülnek, egyre többen vagyunk, akik teszünk és változtatunk. Sorsdöntő korban élünk, és én ezt örömmel veszem, mert jó érzés a változás részének lenni, és hinni, hogy valami újat építhetünk. A most elkövetkező években válik el, hogy merre kanyarodik tovább történetünk: a Földé, a természeté és benne az embereké.


Utazz itthon, környezettudatosan, télen is!
Ha az utazás és pihenés kerül szóba, akkor sokszor a nyári, vagy legalábbis melegebb éghajlatra tett utak lebegnek a szemünk előtt. Pedig ugyanilyen feltöltő lehet télen elvonulni kicsit a világtól, mondjuk egy apró hazai faluba. Mi gyakran pihenünk így, nagyon izgalmas felfedezni Magyarország kevésbé ismert vidékeit, kirándulóhelyeit. Idén novemberben és szilveszterkor is elutaztunk pár napra a barátainkkal vidékre, ahol kedves vendégházakat vettünk ki. Igazi varázsa van ezeknek a szállásoknak, a közelben pedig ott vár a természet, ahol nagyokat lehet kirándulni, hidegben is.


Karácsonyi ajándékötletek
Összegyűjtöttem nektek néhány (főként ehető) ajándékötletet a meghittebb, egyszerűbb ünnepek jegyében. A legtöbbet magatok is könnyen elkészíthetitek otthon, nem szükséges hozzájuk sok bonyolult hozzávaló. Ez az egyszerűség nem vesz el az értékükből, hiszen a kezed munkáját adod, benne minden szereteteddel, és talán az őrült ajándékbeszerző körutak helyett jut idő fontosabb dolgokra.


Mesekönyv mindenkinek, egy új világ reményében
Könyvajánló: Mesék a csodakertről – Az egyetlen Földért, Boldizsár Ildikó szerkesztésében
A mesék gyógyító ereje segíthet minket az újrakapcsolódásban önmagunkkal, egymással, a természettel, rég elfeledett értékeinkkel. Csak le kell lassulnunk kicsit, hogy megtaláljuk a történetekben elrejtett kulcsokat, ősképeket. A mese megtanít rá: az életben mindenért meg kell dolgozni, a felelősség nem átadható; és arra is, hogy minden, ami a világban rosszul működik, megváltoztatható. A mesék utat mutatnak az újbóli kapcsolódás módjaira, segítenek összerendezni mindazt, ami szétesett. Reményt adnak.


Írj hozzászólást!