KÖZLEKEDJ FELELŐSEN! | #BILLENJÁT KAMPÁNY
A #billenját kampány azzal a céllal jött létre 2019-ben az Instagramon, hogy minél többen meséljük el, osszuk meg egymással zöld törekvéseink történetét, és ezáltal támogassuk egymást a változásban. A 2020-as kampány kiemelt célja volt, hogy a járvány után még nagyobb erőkkel igyekezzünk egy zöldebb jövőt felépíteni magunknak. A fókusz ezúttal a hulladékmentességről olyan cselekvési módokra került át, melyek nagymértékben segítenek egy ökológiailag tudatosabb élet kialakításában. A zero waste törekvések nagyon fontosak, de emellett számtalan olyan lehetőség van, ahol fontos változtatnunk és jelentősen hozzájárulnak egy zöldebb, szebb jövőhöz. Íme, itt az a három terület, melyek a legnagyobb mértékű változáshoz vezethetnek (magyarországi adatok alapján):
- Közlekedéssel kapcsolatos kibocsátások visszafogása
- Épületeinkkel, pontosabban, azok hűtésével, fűtésével kapcsolatos kibocsátások visszafogása
- Étkezésünk utáni lábnyomunk csökkentése
Mindhárom területnek szentelek egy külön blog bejegyzést, a végén ajánlással arról, hogy merre tájékozódhatsz tovább. Itt most a közlekedés kérdése kerül elő, hiszen a mobilitás elterjedésével ez lett az egyik legnagyobb szennyező.
GYALOG, TÖMEGKÖZLEKEDVE, BICIKLIVEL
A hétköznapokban, ha csak teheted, gyalogolj, válaszd a tömegközlekedést vagy a kerékpárt (csatlakozz a Magyar Kerékpárosklubhoz, támogasd munkáját)! Próbálj ki olyan alternatív formákat, mint az elektromos roller (de használd felelősen, ha kölcsönzöd, vigyázz rá. Ez minden megosztott javunkra igaz)!
AUTÓZÁS ÉS AUTÓMEGOSZTÁS
Sokunk számára elkerülhetetlen az autós közlekedés, és nincs is ezzel baj, amikor indokolt. Sok esetben azonban fölösleges használatról van szó, ami kiváltható lenne, akár közösségi autómegosztással (megosztó rendszerek által, vagy úgy, hogy többen összeálltok). A rendszert is fejleszteni kell persze: településeink szerkezetének átalakulása, munkahelyek lakóhelyhez való közelsége, a home office térnyerése mind segítenének visszafogni a káros kibocsátást. Megakadályozhatnánk így azt, hogy sokszor egy személy ül be és ingázik munkába nap mint nap (ami ráadásul rengeteg időt elvesz az életből).
A REPÜLÉS KÉRDÉSE
A repülés is egy fontos, megkerülhetetlen kérdés. Napjainkra a nagy többség számára elérhető lett ez az utazási mód, és sajnos kevésbé tudatosítjuk ennek károsságát. Talán a járvány lecsengése után kicsit jobban átgondoljuk, hogy repülőre pattanunk-e egy hosszúhétvége kedvéért. Nem azt mondom, hogy senki soha többé ne repüljön, de fontos tudatosabb döntéseket hoznunk ezzel kapcsolatban is. A magas kibocsátáson túl ugyanis azt is látni kell, hogy a tömegturizmus az egyik legjelentősebb oka volt a járvány gyors elterjedésének.
Én egy pár éve erősen a visszafogás felé billenek ebben. Többször szóba került már, hogy egész éves zöld törekvésünk mehet „kukába” egy-egy kevésbé felelősen megtervezett utazással (gondolok itt a már említett pár napos repülőgépes kiruccanásokra). Lehetséges karbon jegyet váltani, de ez a szememben afféle búcsúcédula, hiszen teljes mértékben nem tudja kiváltani a kárt, amit okozunk, inkább csak lelkiismeretet nyugtat. Mondom mindezt úgy, hogy aki régóta követ, tudja, sokat utaztam, így azért sokkal könnyebb lemondanom erről. Mindenesetre jó, ha ebben a kérdésben is próbálsz minél felelősebben dönteni: hosszabb időre repülsz el, nem csak pár napra, és ezt is ritkán. Természetesen vannak olyan élethelyzetek, amikor nem kérdés az utazás, például azoknak, akiket egy kontinens választ el a családjuktól. De ha nyaralásról van szó, akkor megteheted, hogy közelebbi úti célt keresel: tömegközlekedéssel, megosztott autóval, stoppal, saját autóval megközelíthető helyet. Az sem mindegy, hogy ott milyen nyomokat hagyunk magunk után, de ez már megint egy másik hatalmas téma. Én is írtam egy hulladékmentességre törekvő nyaralásunkról két bejegyzést is (első rész, második rész), bővebben pedig a Talpalatnyi történetek oldalán olvashattok a témáról.
Ha a nyaralásra gondolok, az #utazzitthon felszólítás idén (és ezután) különösen aktuális! Fedezzük fel hazánkat, annyi csoda van itthon is! ❤
Írtam a témában tavaly egy posztot a blogra, a hazai vadkempingezős nyaralásunkról. A Csend/életmagazinban pedig januárban jelent meg egy írásom egy téli hazai utunkról, benne egész évre érvényes gondolatokkal.
Olvass tovább a témáról a kiutak.hu portál közlekedéshez kapcsolódó tudástárában!