Barion Pixel

ASZALÁS mesék

Sokan megkerestetek aszalással kapcsolatos kérdésekkel, ezért úgy döntöttem, összeszedem minden eddigi tapasztalatunkat egy hosszabb bejegyzésben. Ha mégis marad a végére kérdésed, írd meg kommentben, vagy akár Instagramon az ezzel foglalkozó poszt alá!


MIÉRT JÓ ASZALNI?

Van, hogy akkora mennyiségű gyümölcsre tesz szert az ember, hogy muszáj többféleképpen feldolgoznia a hosszabb eltarthatóság érdekében. Idén velünk is ez történt, de egyébként is nagyon szeretjük az aszalványokat, hiszen változatosságot visznek az étkezésbe, és az aszalt gyümölcsök édesség helyett is megállják a helyüket. Egészen más élmény így almát enni, és izgalmas, hogy ennyi féle formában feldolgozható egy termény (egyéb alma feldolgozási módokról ITT írtam korábban).

füge aszalás


MIT ÉRDEMES ASZALNI?

Mi ezeket próbáltuk már és beváltak:

  • paradicsom, szilva, meggy (kedvenc!), alma (magában és teaként is isteni!), füge, körte, eper (ez inkább kísérlet volt: aszalható, de nem így a legfinomabb)
  • gomba (isteni fűszer lesz belőle!)
  • zöldfűszerek, gyógynövények (csak óvatosan a hőfokkal, aszalási idővel!)
  • zöldségek apróra vágva = bio vegeta


MEGBÍZHATÓ GYÜMÖLCS, ZÖLDSÉG BESZERZŐHELYEK

Mi a nagymamám és a saját fáink almáit aszaljuk. Ha nincs saját kerted, vagy nem tudsz rokonoktól, barátoktól beszerezni, akkor is vannak még lehetőségek a megbízható forrás felkutatására.

Segíts be! Sokszor látni fákon maradt, ott megromlott gyümölcsöt. Gyakran megesik, hogy a kertek tulajdonosának nincs ideje, ereje, kapacitása leszedni minden terményt. Ilyenkor lehet, hogy egyenesen segítség neki, ha elkéred és leszeded azt. Például a nagymamám sem bírta betakarítani a rengeteg almák, ami termett a fáján, de a faluból valaki besegített neki és elvitt sok lepotyogott gyümölcsöt. (Érdekességképp: szerintem ha lemértük volna az összes termést, simán több száz kilóra rúgna. Egyetlen pici fáról!)

Szedd magad akciókban is finom gyümölcshöz jutni jó áron, és a program is garantáltan feltöltő.

Piac: keresd és ismerd meg a megbízható árusokat, akik vegyszermentes terményt kínálnak!

Zöldség kosarak, CSA rendszer: Ha vannak megbízható kistermelők, akikkel kapcsolatban állsz, tőlük vagy az ő ajánlásuk alapján is rábukkanhatsz jóféle gyümölcs forrásra.

Kirándulás idején elhagyatott fákról is lehet gyűjtögetni bizonyos mennyiséget, hagyva másoknak is. Mi szeptemberben így találtunk finom vadalmákat!


ASZALÁS ESZKÖZEI

Álmom egy napaszaló, de erre egy kicsit még várnom kell. Ha nincs aszalógéped, kipróbálhatod a radiátoron vagy sütőben való szárítást is (a radiátor nyilván lassabb és nem működik mindennel, nyáron pedig eleve bukó). Ha gyakran tervezel így tartósítani, érdemes beszerezni egy gépet, akár használtan. Mi bő 7 éve nászajándékba kaptuk a sajátunkat, igazán egyszerű fajta. Bekapcs-kikapcs gomb és ennyi, ami azért jó, mert minél egyszerűbb, annál kevésbé tud tönkremenni. Jelentem, töretlenül működik, nagyon jó szolgálatot tesz, pedig nem kíméljük!

Érkezett egy olyan kérdés üzenetben, hogy vajon mennyire környezetbarát egy ilyen gép használata, hiszen hosszú órákig, akár egy egész napon át is mehet, mire elkészül egy aszalvány. Én a nagy képet nézve és a saját egészségünk kérdését is beemelve azt mondom, nekem megéri, hogy pontosan tudom, milyen gyümölcs kerül a gépbe, amihez semmilyen más adalékanyagot nem adok. Nincs csomagolás, nincs szállítás (főleg, ha a kertben szedem az almát), az eredmény pedig garantáltan vegyszer- és adalékmentes. Ha a boltban veszel nagyiparilag előállított aszalványt, akkor abban nagy eséllyel lesz hozzáadott cukor, olaj és tartósítás céljából kén-dioxid is, amit sokan nem tolerálnak túl jól. (A hozzáadott anyagokról  itt olvastam bővebben).  Ezeket ilyen formában jobb elkerülni, és erre a legjobb mód, ha magadnak aszalsz (vagy keresel megbízható kistermelői forrást). Az aszalógép nem fogyaszt túl sokat, egyszer kiszámoltuk, és ha nem vétettük el, körülbelül 200 Ft-ra jön ki egy napi fogyasztása. A legtöbb gyümölcsnek nincs is szüksége ennyi időre, szóval azt mondom, ez még belefér. Nehéz egyébként ezeket a kérdéseket pontosan megválaszolni, és nyilvánvalóan az lenne a legkímélőbb, ha nem csinálnánk semmit, de ha már itt vagyunk, és fogyasztunk energiát, használjuk jó dolgokra!


ASZALÁS MENETE

Előkészítés: alapos mosás után a gyümölcsöket, zöldségeket felvágjuk, a magházakat, nem kívánt részeket kivágjuk (alma maradványokból készülhet alma ecet vagy pektin!). A darabok mérete attól függ, hogy éppen mit aszalsz, azon belül a fajta is számít (paradicsomból például érdemes aszalni való, húsosabb fajtát választani). Néhány példa: az almát jópár centi vastagon tesszük a tálcákra, a paradicsomot sokszor elég csak félbe vágni, a fügét, szilvát szintén. Ha gyorsítani akarsz a folyamaton, vágd kisebb darabokra őket. Pár aszalás után már tapasztaltabb leszel, és azt is jobban érzed, hogy mekkora méretű aszalványt szeretnél a végén elfogyasztani.

Bepakolás: helyezd szorosan a tálcákra az aszalni valót. Ne tedd lazán, aszalás közben úgyis összemennek, és csak egyre több hely lesz közöttük. Érdemes pár óránként ránézni a tálcákra, kicsit rendezgetni őket, és ami már jónak tűnik, kiszedni egy konyharuhába, textilzsákba. Az alsó és felső tálcákat nem ugyanolyan mértékben éri a hő, ezeket is érdemes néha felcserélni.


TÁROLÁS

Mikor késznek ítéljük az aszalványokat (zörgősek, de azért nem kőkemények), kiszedegetjük a gépből és konyharuhába, vászonzsákba szoktuk csomagolni őket egy pár napra, hogy egész biztosan kiszáradjanak. Melegen, gépből frissen kiszedve semmiképp ne tedd őket üvegbe, mert bepárásodhatnak, bepenészedhetnek (sajnos volt már, hogy így jártunk). Pár nap után jól záródó üvegbe tesszük őket és innen lehet csipegetni. Vászonzsákban hagyni azért nem ajánlom, mert így könnyen rátalálhatnak a molyok. Akit messziről el szoktak kerülni, az tehet egy próbát 😉

Egyedül a paradicsomot szoktuk szorosan, olajjal rétegezve elrakni. Nem teszünk rá sok olajat, így a parik nem „tocsogósak”. Amikor kinyitunk egy ilyen üveget, az olajat leöntjük róla (paradicsomos olaj, hmmm, szuper vele főzni!), és utána fogyasztjuk a télire elrakott paradicsomokat.


MEDDIG ÁLL EL?

Tavaszig, vagy legkésőbb az adott gyümölcs következő szezonjáig nekünk még sosem romlott meg semmi (kivéve, amikor a molyok mégis beférkőztek egy rosszul záródó kupak miatt.). Tovább viszont nem érdemes tárolni, úgyis megérkeznek újra a friss, szezonális gyümölcsök, zöldségek.

Remélem, meghoztam a kedvet, aszalásra fel!

Írj hozzászólást!