Barion Pixel

KOMPOSZTÁLÁS mindenkinek

Több lehetőségünk van komposztálni, mint azt elsőre gondolnánk! Azok számára is van megoldás, akik nem kertes házban laknak, ezért nem tudnak saját komposztládát felállítani. Ebben a bejegyzésben körbejárom, hogy ki merre indulhat, hogy megoldást találjon. Arról itt most nem lesz szó, hogy mit dobhatsz bele a komposztba és mit nem, de a bejegyzés végén ajánlok egy nagyon hasznos összefoglaló kiadványt és oldalt, ahol sok fontos tudnivaló mellett ezt is megtaláljátok.
Indulás a komposztra! Minden nap más-más kompozíció áll össze a szerves hulladékból. Mondjon bárki bármit, szerintem ez SZÉP!

Miért fontos a komposztálás?

Főzési szokásoktól függően, kukánk egyharmadát vagy akár felét is elfoglalhatják a szerves anyagok, így a komposztálással a szemetesünk is megkönnyebbül majd és kikerülnek belőle a nedves hulladékok. Ez azért is jó hír, mert ha emellett szelektívünk is van (ami remélem nem kérdés), valószínűleg nem kerül majd nedves anyag a vegyes szemetesünkbe. Így ezek után szemeteszsákra sem lesz szükségünk, vagy elég egy újságpapíros bélés a kukánkba.

A komposztálással fenntartjuk a természet körforgását
és értékes tápanyag utánpótláshoz is hozzájutunk, amit balkonnövényeinknek adhatunk, vagy olyan ismerősnek, rokonnak, aki hasznosítani tudja a kertjében. A hulladékcsökkentés mellett előnye, hogy javítja a vele táplált földnek a szerkezetét, így műtrágyára már semmi szükség (hatása pedig tovább tart!). Kertes házakban a konyhából származó szerves hulladékon túl gyakori a zöldhulladék, amit sokan elégetnek, pedig ez a lehető legrosszabb, amit tehetnek. Akár egy kupacba összehúzva (így lassabb a folyamat, de végbemegy), vagy felaprítva komposztálóba helyezve ez is lebomlik. Így nem terheljük az égetéssel a könyezetet, ajándékunk pedig finom humusz lesz.
Akkor nem kérdés, hogy belevágunk, ugye?
Őszi komposzt metszet a kertünkből

Saját kertünk, közös társasházi gangunk, udvarunk van, hogyan komposztáljak?

Mi sem egyszerűbb ennél! Ha van saját kertetek, egy komposzt keretre lesz szükséged, amit saját kezűleg is elkészíthetsz, de aki kevésbé barkácsolós, az készen is kaphat többféle komposztládát. Vannak olyan önkormányzatok, ahol ingyenesen lehet igényelni ilyet, nézz utána, hogy a te lakóhelyeden működik-e hasonló program. Mi is így jutottunk ládához, és nagyon hálás vagyok, hogy értesültem erről a lehetőségről. Ez volt az egyik legnagyobb zöld lépés, amit megtettünk a lakásunkba való beköltözéskor 7 évvel ezelőtt. Azóta számtalanszor jutottunk már humuszhoz, aminek a szétterítése a kertben mindig ünnep. Olyan jó ránézni, és csodás érzés, hogy segítjük a körforgást és ezzel együtt saját magunkkal is jót teszünk, hiszen tápláljuk a kertünk növényeit.

De nem feltétlenül szükséges saját kert a kültéri komposztláda felállításához.
Ha társasházban laktok és van egy belső udvarotok, a lakókkal egyeztetve oda is felállítható egy láda. Ilyen esetekben (is) pontosan tisztázni kell a használat szabályait és a karbantartás mikéntjét. Ha attól félsz, hogy elutasítják a házban a terveidet, gondold át, hogy kit mivel lehetne fogékonnyá tenni a téma iránt. Jó dolog lehet egy ilyen összefogás, még olyannal is összehozhat, akivel kevésbé volt kapcsolatod. Erősödik a közösség, amire a mai világban nagy szükség van!

Lakásban lakom, erkély nélkül, hogyan komposztáljak?

Ez esetben sem lehetetlen a küldetés! Biztosan sokan hallottatok már a giliszta komposztról, ami akár lakásban is tartható, és a félelmekkel ellentétben nem büdös, ráadásul igen olcsón összehozható. Ezzel kapcsolatban nincs közelebbi tapasztalatom, de rákeresve megtaláljátok a pontos tudnivalókat, például itt, a Humusz Szövetség oldalán. Kaphatóak beltéri komposzt szerkezetek is (bokashi), de ezek a giliszta komposzthoz képest drágák, és időnként költeni kell még a fenntartásukra. Ha mégis túl meredek a gondolat, hogy gilisztákkal lakj, lehetséges, hogy ez a te utad.
Vannak még további lehetőségek, ha semmiképp sem szeretnél beltéri komposztot:
Sharewaste.com:

ezen az oldalon keresztül rákereshetsz, hogy hol van a közeledben olyan személy, akinek van komposztálója és szívesen befogadná a szerves hulladékodat. Fordítva is működik: ha te rendelkezel komposztálóval, felajánlhatod, hogy befogadod más hulladékát. Szerintem csodálatos a gondolat, de tény, hogy Magyarországon még nem olyan ismert a rendszer, ezért nincs sok átvevőpont megjelölve. Ha befogadnál, regisztrálj és tedd láthatóvá magad!

Miutcank.hu:
egy magyar közösségépítő oldal, ahol ugyan nem kifejezetten a komposzt áll a középpontban, hanem az egymáshoz közel lakók körében a használati tárgyak és tudás megosztása, de komposzt befogadót is tudsz itt keresni, vagy felajánlhatod, hogy befogadsz.
Közösségi komposztpont
Léteznek nyílt, közösségi komposztpontok is szerte az országban. Az itt olvasható lista alapja a Humusz Szövetség oldaláról származik, némi kiegészítést már hozzáfűztem. Ha ti is pontosítanátok a felsorolást, jelezzétek kommentben és továbbítom nekik is az új információkat. Minden helyszínen érdemes előre érdeklődni, hogy jelenleg van-e kapacitásuk befogadásra, illetve mik a befogadás feltételei. Ha van tapasztalatotok bármelyik helyszínnel kapcsolatban, azt is szívesen fogadom kommentben! Tovább kutakodhattok a Közösségi Kertek oldalán is, mert nem minden kertjük került bele ebbe a listába, hátha vannak még olyanok, ahova bejárhattok a komposzttal. Itt találjátok őket, katt!
  • BUDAPEST:

III. kerület
Békási kert, Cím: 1039 Budapest, Királyok útja és Juhász Gyula u. közötti terület
Zápor kert, Cím: 1039 Budapest, San Marco u. 81.
Amfikert, Cím: Budapest III. kerület, az Árpád fejedelem útja, Tímár utca, Lajos utca, Tél utca által határolt zöldterület.

VIII. kerület

Grund Kert, Cím: 1083 Budapest, Apáthy István utca 16.

X. kerület
Főkert Komposztüzem, Budapest és agglomerációjának parkfenntartási hulladékait komposztálja. Alkalmanként legfeljebb 100 kg zöldhulladék lerakása díjmentes! | Cím:  1106 Budapest, Keresztúri út 130. | Nyitvatartás: H-CS: 7.00 – 15.20 (behajtás 15.00 óráig), P: 7.00-12.30 (behajtás 12.00 óráig)

XI. kerület
Humusz Szövetség, jelenleg nem tudnak több regisztrálót fogadni a komposztpontjukra, ha ez változik, jelzik és akkor én is frissítem itt a leírást. | Cím: 1111, Budapest, Saru utca 11. | Nyitvatartás:H-P 9.00 – 17.00
Albertfalvai Közösségi Kert,Cím: 1116 Budapest, Albert utca 49.

XV. kerület
Apollón kert1158 Budapest, Neptun utca 88. | Nyitvatartás: napkeltétől napnyugtáig

XIX. kerület
Zengő kert, Cím, 1194 Budapest, Zengő és Kasza János utca közötti terület
Első Kis-Pesti kert Cím: 1193 Budapest, Irányi Dániel és Bem József utca közötti terület
Aranykatica kert, Cím: 1191 Budapest, Arany János és Dobó Katica utca közti terület
Árnyas kert Cím: 1191 Budapest, volt Kresz-park, (Eötvös-Kosárfonó utcák közötti rész)

XII. kerület
Herman Ottó Intézet  Cím: 1223 Budapest, Park utca 2. | Feltételekért és regisztrációért kattints az Intézet nevére!

sharewaste.com fóoldal

Hol gyűjtsem a komposztomat?

Jelölj ki erre a célra egy külön edényt, így nem kell folyton a ládához rohangálni. Ha nincs saját komposztálód, és nem jutsz el olyan gyakran a leadó pontra, érdemes a fagyasztóba tenned a szerves hulladékot. Főleg nyári melegben lehet ez jó megoldás, például muslincák ellen.

További információk a komposztálásról

A bejegyzés végére pedig itt hagyom ezt a hasznos útmutatót komposztáláshoz (katt a betöltéshez), amit Ökofórum Alapítvány – Mindennapi komposztálás című kiadványából szerkesztve a Kötháló adott ki. Ebben minden fontos kérdésre választ kaphattok a témában! További tudnivalókat, hasznos cikkeket, videókat találhattok a Humusz Szövetség oldalán, itt!

Komposztálásra fel, éljen a körforgás!

Add your comment