Barion Pixel

Hulladékmentes utazás Marokkóba (1) A felkészülés

Miért éppen Marokkó?
A poszt végén személyesebb hangvételű sorokat olvashattok arról, hogy mi ennek az útnak az apropója. De a fő célom ezzel a bejegyzés sorozattal az (itt olvasható a második rész), hogy
inspirációt adjak a nyári utazások előtt ahhoz, hogy minél kevesebb kárt okozva és a lehető leghulladékmentesebben utazzatok.
A felkészülést befolyásolja, hogy milyen típusú útra és mennyi időre indultok, de mindenképp van néhány olyan dolog, amit bárki megvalósíthat. Az egyik fő szempont akár a ruha, akár a kozmetikum kiválasztásánál, hogy amiből lehetséges, többfunkciósat válasszunk, így egyszerűbb, minimalistább csomagot tudunk összeállítani, ami igazi fellélegzés bepakolásnál és útközben is.
Felkészülés, tervezés
A hulladékmentes törekvéseknél mindig kiemelten fontos a tudatos tervezés. Ha az ember már belejött, rutinná váltak az új szokások, könnyebb lesz a dolgunk, nem kell annyit gondolkodni, és nem lesz az az érzésünk sem, hogy valamit tuti otthonhagytunk. Hamarosan az új szokások beépítésével kapcsolatban jelentkezem majd itt a blogon külön bejegyzésben, de most lássuk, hogy mikkel készültem fel a marokkói utamra.
Röpke időre, 4 napra indulok egy barátnőmmel együtt, ennyit engedélyeztem magamnak Julitól távol. Így hát bőven elég lesz egy kézipoggyász, természetesen a szeretett Shamomat viszem magammal,  ami már számtalan kalandra elkísért.
Ruha
Nem viszek sok ruhát, inkább pár jól variálható darabot, aminek a nagy része úgyis rajtam lesz. Kendő nélkül sosem indulok el utazni, hiszen többfunkciós és akár táska is csomózható belőle furoshiki technikával, ha úgy alakul. A furoshiki hevederem is elteszem, ezzel még kényelmesebb táska válhat a kendőmből, vagy felerősítésre is használható, ha a hátizsákomra akasztanék valamit kívülről. A ruhák között helyet kapott természetesen a fürdőruhám és egy mini törölköző is. Ahhoz, hogy könnyen megtaláljam őket, külön vászonzsákokba lesznek rendszerezve és egyet bekészítek a szennyesnek is.
Kozmetikum

Minden fontosat áttöltöttem mini tégelyekbe, így igazán nem foglalnak sok helyet, és kézipoggyászban is nyugodtan szállíthatóak. Ha vannak otthon kiürült tégelyeitek, újrahasználhatjátok őket egy ilyen nyaralás alkalmával, nem kell csak ezért megvenni a cuki, de fölösleges minikozmetikumokat vagy új üres tárolókat. Én a tégelyeket el szoktam mosogatni, és ha szükséges, alkohollal fertőtlenítem. Most a fésűm kivételével minden belefért egy kicsi vízálló tokba (17 x 18 cm), azt csak azért nem teszem bele, nehogy kiszúrja. Lesz még egy nagyobb úti nesszeszerem, amibe töltő, egy-két alap gyógyszer kerül, amellé teszem ezt a pici tokot is. Bár nem jellemző, hogy eresztenének a tégelyek, azért a biztonság kedvéért így szállítom őket. Esetleg a krémdezodorra érdemes nagy melegben külön odafigyelni, az megolvadhat.

No de mik is ezek és mire használom őket?
  1. Jojoba olaj: testápolás, arctisztítás, sminklemosás és hidratálás. Otthon inkább csak testápolásra használom, a többire sárgabarackmag és mandula olajat. Most az enyhe fényvédő hatása miatt döntöttem mégis emellett.
  2. Levendulavíz: tonizálás, esetleges napégés kezelése, frissítőként is magunkra fújható a nagy melegben, és néha az ivóvizembe is teszek.
  3. Pamut korongok: arctisztításhoz, sminklemosáshoz. Ezeket én varrtam, egy jóideje szolgálnak, de van horgoltam is. 2 db most bőven elég lesz!
  4. Illóolajok: ebből mindig válasszatok megbízható minőséget! Én a Panaromban még nem csalódtam, és amióta jártam náluk egy aromaterapeuta alapképzésen, még magabiztosabban használom ezeket a csodás olajakat. (#nemreklám, őszintén így gondolom)
    Teafaolaj fertőtlenítésre, ha esetleg kezet mosnék, de nincs lehetőségem, vagy bármi más szeretnék megtisztítani. közvetlenül kerülhet a bőrre, nincs irritáló hatása
    Orvosi levendulaolaj napégésre
    Vadlevendula olaj pedig csípésekre és fertőtlenítésre is jó
  5. Krémdezodor: saját készítésűt használok jó ideje, de nem olyan régen kaptam egyet a Fleur de lin slow cosmetics Gabijától és nagy a szerelem. Most is abból pakoltam át kicsi tégelybe.
  6. Naptej: fizikai fényvédős, amitől ugyan fehér leszek, de sokkal biztonságosabb, mint a kémiai fényvédők, amik beszívódnak a bőrbe és úgy fejtik ki hatásukat.
  7. Szappan: saját készítésű szappan utazik velem, ez a méret bőven elég lesz. Ebből sem kell külön minit beszerezni: vágjatok le egy otthoni nagyobból egy darabot és már kész is az úti méret (vagy töltsetek át tusfürdőt egy kisebb flakonba). Az merő véletlen, hogy nekem épp belefért a fém tartómba ez a kicsike szappan, de megjegyzem, hogy máskor is csináljunk ekkorát (szilikon muffin formába volt öntve).
  8. Fogpor jön velem és egy bambusz fogkefe. Ez a példány már a végét járja, sajnos nagyon hamar tönkreteszem őket. Bőszen keresem az igazit, ha van tuti tippetek, help, írjátok meg kommentben! (egyébként sajnos már azt hiszem, mindent kipróbáltam,)
  9. Fésű, mini kiadásban, ami ugyan egy leharcolt műanyag, de már jó régóta megvan. Kicsit még gyűröm, nem veszek idő előtt egy csinos fát.
  10. Smink: egy minimális smink készlet (spirál, tus, korrektor) velem lesz, bár az is előfordulhat, hogy hozzá sem nyúlok. A természetes, környezet- és állatbarátabb smink alternatívákat nagy erőkkel keresem, de eddig még nem akadtam rá az igazira. Mivel nem minden nap festem magam és akkor is csak leheletnyit, ebben a témában egyelőre megengedő vagyok magammal. De ehhez kapcsolódóan is várom az ajánlásokat!
Kiegészítés: ha hosszabb útra indulnék, vagy épp úgy jönne ki a lépés:
– biztosan magammal vinném a Fleur de lin szilárd samponomat is, de mivel hetente mosok hajat, erre most nincs szükség.
– tavaly óta a mosható betétek mellett intimkelyhet is használok, amit épp a nagy európai vadkempinges utunkon teszteltem először és tökéletesen bevált. Egy olyan helyzetben, amikor sokat vagy úton, praktikusabb lehet, mint betétet mosni. Az sem lehetetlen persze, és tudom, hogy nem mindenki szereti a kelyhet, de ha eddig tartottál tőle, én mégis javaslom a kipróbálást. Nagyban megkönnyítheti például a tengerparti pihenést. Mondjuk ne a nyaraláson tarts főpróbát, mint ahogy én tettem tavaly 😉
Borotva: repülőre eddigi tapasztaltok alapján kézipoggyászban is felvihető az eldobható vagy cserélhető fejű borotva. Persze a legjobb, ha tartós, cserélhető pengéjű fémet használsz, amit viszont csak feladni lehetséges. Ha nem borotválkozol, vihetsz epilátort vagy cukorgyantát is, de ezt óvatosan tárold, ki ne folyjon!
– ha (vad)kempingezni indultok, vagy nomádabb körülmények közé, akkor ajánlom ezt a tavalyi bejegyzésemet, aminek kifejezetten ez volt a témája. Például a mosás, tartós élelmiszerek, vízkérdés mind előkerültek itt.
Egyszerhasználatos műanyagok és csomagolások ellen
Ezek az eszközök segítenek majd abban, hogy kikerülhessem az egyszer használatos eszközöket, csomagolásokat. Felsorolva soknak tűnhet, de valójában nem foglalnak sok helyet. A kozmetikai nesszeszeremmel együtt még a fél hátizsákomat sem foglalták el. A táskám egyébként nem pont kézipoggyász szabvány méret, de mivel nem merev, így meg fog majd felelni a követelményeknek.
  1. Kulacs: nekem a 0,7 l-es méret vált be, és nagyon szeretem, hogy thermo, mert így télen meleg, nyáron pedig hideg marad az italom. Igaz, cserébe kicsit nehezebb, mint a nem hőtartó kulacsok, de nem bánom.
  2. Bögre: eldobható pohárkák ellen. Azért is imádom, mert épp belefér a kulacsom, így elpakolni is könnyű őket együtt.
  3. Víztisztító:  Palackos vizet nem tervezek venni, ezért jön velem a kulacsom mellett ez a víztisztító is. Még a tavalyi egy hónapos vadkempingezős utazásunkra vettük, de ott végül nem kellett használnunk, mert mindenhol remek köztéri kutakat találtunk, ivóvízzel. Érdemes utánanézni, hogy az úticélodon milyen lehetőségek várnak, sok helyen biztonsággal iható a csapvíz, nem kell tisztítót vinni. Egyébként az enyémnél létezik kisebb, egyszerűbb fajta is, de tavaly az út előtt ehhez sikerült hozzájutni.
  4. Összehajtható doboz: nem muszáj ilyen kilapíthatót beszerezni, egy sima mezei doboz is jól jöhet, és hogy ne utazzon üresen, amikor tiszta, beleteheted akár a nesszeszered vagy egyéb apróságokat. Én azért szeretem ezt az összehajtósat, mert üresen igen mini helyet foglal.
  5. Dió vilka + evőeszköztartó tok: én még személyesen ebből a szempontból nem teszteltem, de tudom, hogy nyugodtan szállítható repülőn, kézipoggyászban, így nem kérdés, hogy velem jön. A tok praktikus, hiszen ezzel bárhol megteríthetek magamnak, és a szalvétát is bele tudom tekerni.
  6. Textilszalvéta: kéztörlésnél vagy esetleg orrfújásnál jól jöhet. Ezeket itthonra varrtam, de olyankor is praktikus, amikor Juli kezét szeretném megtörölni valahol szabadtéren, hiszen vízálló szütyőben nedvesen is szállítható, és most az utazáshoz is remek.
  7. Vízálló tok: ahogy már írtam, lesz egy a nesszeszeremben a dezodor miatt és egy külön, amibe akár beletehetem a nedves fürdőruhámat vagy ha valamilyen ragacsosabb ételt, gyümölcsöt veszek, akkor ahhoz is tökéletes.
  8. Textilzsákok: lesz nálam néhány textilzsák is, amit sokféleképp bevethetek, például vásárláshoz vagy a szennyes ruhám elkülönítéséhez.
  9. Furoshiki heveder és karabíner: ez a kettő kicsit kakukktojás ebben a felsorolásban, hiszen inkább a pakolást, kívülre akasztást könnyítik meg.
Indulás, repülés
Pénteken a repülőútra viszek magammal itthonról ropogtatnivaló magot és aszalványt, talán kekszet is, de biztos vagyok benne, hogy hasonló harapnivalót könnyűszerrel találok majd ott a piacokon, kimérve. Teával és szendviccsel is készülök, hogy ne kelljen a repülőn agyoncsomagolt és drága ételt kérnem. Ha nem fapadossal utaztok, mint most én, akkor sok esetben előre eldönthetiek, hogy kértek-e a repülőn menüt. Ha van lehetőséged, utasítsd el, vigyél otthonról és az italodat kérd a saját poharadba, kulacsodba. Rossz belegondolni, hogy mennyi (szelektálatlan!) szemét termelődik egy-egy repülőút alatt, igyekezzünk ezt megfékezni, hiszen éppen elég nagy gond az a károsanyag kibocsátás, ami ilyenkor keletkezik.
És ha már a repülésnél tartunk, nem mondom, hogy nincs lelkiismeretfurdalásom (a szénlábnyom kiegyenlítése ellenére is), de talán a következő sorok kicsit jobban megindokolják a döntésemet.
Szóval miért éppen Marokkó? És miért éppen a családom nélkül?

Megtarthatnám ezt magánügynek is, de úgy gondolom, az üzenet fontos, miszerint ha úgy érzed, kimerültél, élj azokkal a lehetőségekkel, amit az élet kínál, engedd meg magadnak a pihenést és ne szégyelld elfogadni a segítséget.

Januárban nagyon-nagyon elfáradtam. Kijött rajtam az évvégi hajtás összes feszültsége, betegeskedtem is, nem komolyan, de folyton visszaestem. Még az is megfordult a fejemben, hogy abbahagyom a Shamot, mert nem bírom a terhelést. Szóval teljes kimerültség, és ebből fakadó sötét gondolatok lettek úrrá rajtam. Sokat voltunk itthon, mert Juliban is folyton bújkált valami, és egyszer csak azt éreztem nagyon erősen, hogy szeretnék egy kicsit kiszabadulni, EGYEDÜL! Kiszakadni és elmenni valahová nagyon MESSZIRE, ahol újratölthetem az elemeimet. És hopp, mint egy napsugár, pont ekkor jött a barátnőm hívása, hogy látogassam meg őt Marokkóban. Épp valami hasonlóra vágytam, de féltem, hogy vajon Juli hogy reagál, és itt szabad egyáltalán hagynom őt? Most két és fél éves és végül arra jutottunk, hogy SZABAD. Ugyan nem akkor keltem útra rögvest, hanem most fogok, de a töltődésre ugyanúgy nagy szükségem van. És HÁLÁS vagyok, hogy ezt megtehetem, mert nem mindenkinek adatik meg, pedig hány anya él át hasonló érzéseket..

Mindemellett pedig tudom, hogy a repkedés az egyik legszennyezőbb dolog, és lehetnék szabad máshol is, közelebb, de egy nagyon kedves személy vár rám. Én azt mondom, az ilyen lehetőségekre ne mondjunk nemet az életben. Szenvedélyem az utazás, az új kultúrák megismerése, de mióta a hulladékmentességgel, környezettudatossággal mélyebben foglalkozom, jóval átgondoltabban, felkészültebben vágok neki bármilyen útnak, ez most is így lesz. A Talpalatnyi Történetek bloggereinek példáján felbuzdulva dokumentálni fogom a szeméttermelésem és megosztom a tapasztalataimat majd egy következő blogbejegyzésben. Pár nap lesz csupán az út, de úgy érzem, úgy fogok hazatérni, mint akit kicseréltek. Bevallom, izgulok, de jó értelemben véve! Vajon mit hoz ez az út? Az biztos, hogy ahogy én változom, velem változik a Shamo is, leképezi a fejlődésem, érdeklődésem, szenvedélyem. Ki tudja, lehetséges, hogy az új Shamo táskákra marokkói pompomok kerülnek? ❤️

hozzászólás2

Add your comment