ALMA MESÉK avagy hogyan tartósítsuk télire a sok finom gyümölcsöt?
Tavaly nagy csalódás volt, hogy az előző évhez képest alig termettek az almafáink, sőt, a nagymamámé sem bővelkedett gyümölcsben (itt találjátok a tavaly őszi beszámolót). Eddig valahogy olyan egyértelmű volt, hogy minden évben roskadásig vannak. Pedig ez nem így megy, néha nekik is pihenni kell, no meg ott vannak a betegségek is. Idén szerencsére fordult a kocka, rengeteg almánk lett! Almafánk is több van azóta, a leendő otthonunk kertjében is áll néhány. Idén én babázom, ezért ismét a férjem ment el szüretelni, és hozott még egyéb finomakat is: gesztenyét, birsalmát, körtét, gyógynövényeket, gombákat. Csupa kincs!
ÉS HOGY MI MINDEN KÉSZÜL ENNYI ALMÁBÓL?
Esszük őket nyersen is, meg magában vagy sütiben sütve, kompótnak elkészítve. Viszont muszáj a legnagyobb részét tartósítani, mert sok közöttük a kicsit sérült, így nem állnak el olyan sokáig. Talán lekvárt is készítünk, ha marad rá energia és reszelve is le lehet fagyasztani (csak legyen elég hely a mélyhűtőben), de idén nem ezek a fő raktározási módjaink.
ALMALÉ
A legtöbb almát elvittük, hogy gyümölcslevet pasztőrözzenek belőle. Ezzel az eljárással még marad benne vitamin, viszont tartósít is. Erre ott a faluban szedett almákat leadva van lehetőségünk, de nem kizárt, hogy vannak még helyek, ahová bárki beadhat gyümölcsöt. Tudtok ilyenről? Írjátok meg! Mivel rengeteg almalevünk lett, ezzel meg is van, mit iszunk egészen tavaszig (a teák és víz mellett). Persze megy majd belőle ajándékba is, ez tényleg annyira sok. Nagyon jó érzés ilyesmit adni és inni!
ASZALÁS
Az aszalás a következő nagy tétel, megint folyamatosan berreg a gépünk. Az aszalást hamarosan egy külön bejegyzésben fogom körbejárni, mert nagyon sok kérdés érkezett ezzel kapcsolatban. Az aszalványokat szoktuk magában enni vagy teát főzünk belőle, akár más gyógynövényekkel keverve. Egyébként ha nincs aszalógéped, de meghámoztál egy almát, a héját tedd félre kicsit száradni (a radiátorra), abból is finom tea készülhet!
MI LEGYEN A KIVÁGOTT RÉSZEKKEL?
A feldolgozás során kivágott magházból, almahéjból készülhet almaecet és pektin is, ami kiváló lekvársűrítő. Ez utóbbit régóta tervezem, hogy kipróbáljam, ha Misi is úgy akarja, idén nekiveselkedem. Almaecethez szuper receptet találtok majd Kocsis Dóri Zero Waste Konyha című szakácskönyvében, amihez én készítem a fotókat. Még javában dolgozunk a könyvön, akit érdekel a története, iratkozzon fel a hírlevélre ITT és kövessen minket! 🙂
KOMPÓT RECEPT
A végére pedig jöjjön egy egyszerű kompót recept. Biztosan nem mondok vele nagy újdonságot, de néha jó az ilyesmit feleleveníteni. A kompót egy igazi klasszikus az őszi, téli időszakban, és hála a fűszereknek nagyon jótékony, melegítő hatással bír. Nekem mindig a gyerekkorom jut róla eszembe 🙂
Hozzávalók
(fűszerek csak érzéssel, én sosem tudom ezeket pontosan megadni):
- alma 3-4 db (lehet, körte, birsalma is)
- fahéj
- szegfűszeg
- borókabogyó, gyömbér, kardamom, babér, vanília (ezek már szerintem bónuszok, ki hogy szereti)
- édesítés: ízlés kérdése, lehet utólag is, mézzel édesíteni. Én figyelve még a 160 gr-os diétámra, mostanában édesítőszerrel készítem
- citrom (nálunk ritkán van itthon citrom, bevizsgált minőségű bio citrom illóolajat szoktam bele cseppenteni, plusz hibiszkusz teában főzöm, ami elég savanyú)
Annyi vizet (hibiszkusz teát) önts a megtisztított gyümölcsre, ami ellepi. Szórd bele a fűszereket, citromlevet (vagy citrom illót). Forrald fel fedő alatt, majd főzd pár percig. Ha mézzel édesítesz, azt csak kihűlés után keverd hozzá. Jó étvágyat!