KENYÉRSÜTÉS ÉS FERMENTÁLÁS | Így vágj bele!
Otthon kenyeret sütni egyre divatosabb lett az utóbbi időben, most pedig a világjárvány idején különösen hasznos ez a tudás. Úgy látom, egyre többen kaptok hozzá kedvet a napokban, ami nagy örömmel tölt el. Jó érzés, hogy az ember tudja, mihez nyúljon és kevésbé van kiszolgáltatott helyzetben. Azoknak, akik most vágnának bele a (kovász) kalandba, összegyűjtöttem néhány kezdeményezést, ahol segítenek nulláról kovászt nevelni, finom kenyeret sütni. Olyan jó látni a kibontakozó összefogásokat, és hogy az emberek átadják egymásnak a tudásukat. Megosztom újra azt is, hogy nálunk hogyan készül a házi kenyér, ez még tavaly jelent meg itt a blogon.
A fermentálással én is most ismerkedem behatóbban, nem vagyok teljesen kezdő, de szeretnék új szintekre lépni. Amilyen egyszerű a folyamat, olyan egészséges az eredménye! Egy kis türelem kell csak hozzá, de megéri várni. Most különösen fontos az immunrendszert támogató emésztőrendszerünk egészsége, amit nagyban segítenek a fermentált ételek italok. Nálunk épp készül a gyömbér bug, ami megannyi finomság alapja lehet és hamarosan az ibolyás almás italunkba is belekóstolhatunk. Csodálatosak ezek a színek, így a járvány árnyékolta időkben különösen jó hatással vannak rám. Ha belevágnátok, a fermentáláshoz is ajánlok hasznos oldalakat, csoportokat.
KENYÉRSÜTÉS
- Kovászos kenyér mesék, avagy így sütünk mi
- Kovász nevelés és kenyér sütés a nulláról Szabi a péktől
- Kovászos kenyér sütés, starter kit
- Útmutató kezdőknek élesztővel, Vajda Józseftől, a Pékműhely alapítójától.
- Sokat tapasztalt kenyérsütők Facebook csoportja a KovászLabor. Most a rendkívüli helyzetre való tekintettel létrejött a csoport kistesója, a a KovászLabor Alapozó, ahol sok tapasztalt kenyérsütő segíti a kezdőket kovásznevelésben, sütésben.
- Liszt beszerzési forrásunk a Családellátó, évek óta tőlük rendelünk nagy tételben. A napokban még működött a rendszerük, ha nem találtok máshol lisztet, nézzetek be hozzájuk!
Sok fantasztikus kézműves pékség működik már országszerte, amik közül most sok átállt a házhozszállításra. Keressétek, támogassátok őket!
Ez ugyancsak igaz a helyi termelőkre, akiket szintén fontos, hogy támogassunk fennmaradásuk érdekében. És reményedem benne, hogy ebben a helyzetben még többen megértik, hogy miért is volna fontos a helyi, szezonális étrend követése. A Felelős Gasztrohős összeállított egy aktuális listát nem csak budapesti és Budapest környéki termelőkről, akiktől rendelni tudtok online.
Ide kattintva pedig találtok egy gyűjtést a Biokultúra Ökopiac azon árusairól, akik házhozszállítást, vagy háztól értékesítést vállalnak.
FERMENTÁLÁS
- Fermentor blog, mindent a fermentálásról
- Az oldalnak van egy hasznos Facebook csoportja, telis-tele szezonális recepttel, tapasztalatokkal, ahol bármikor kérdezhettek.
- Fermentálás gyorstalpaló a Babramegy blogon
- Erdőkóstoló blog: rengeteg hasznos tudás fermentálásról, gyógynövényekről. Ezen a linken ibolya pezsgő receptet találtok, ami japán birs helyett más gyümölccsel is nyugodtan elkészíthető, például almával.
- Egyik kedvenc fermentált retek receptem az 5 elemes étrend blogján.
Jó kísérletezgetést és sok örömet a kívánok, és ne szegje kedveteket, ha elsőre valamivel nem jártok sikerrel. Ez a műfaj türelemre tanít!