Barion Pixel

TUDÁSTÁR A KÖZÖSSÉGEKRŐL | #BILLENJÁT KAMPÁNY

A 2020-as #billenját kampányomban célként tűztem ki, hogy továbblépjek a hulladékmentesség kérdésén, ami fontos, de nem az egyedüli megoldás a környezeti válságra. Idén olyan szempontokra is szeretném felhívni a figyelmet, melyek egy ökologikusabb, szebb jövőt szolgálnak. A közösségek létrejöttének, fenntartható működésének ebben megkerülhetetlen szerepe van. Ebbe a bejegyzésbe elkezdtem összegyűjteni (és idővel majd bővítem) olyan közösségekkel kapcsolatos hasznos anyagokat, portálokat, amik segíthetnek nektek elindulni, fennmaradni és megérteni, hogy miért is van a kisközösségekre napjainkban olyan nagy szükség. Individualizált, atomizált társadalom helyett kapcsolódjunk újra!

„Ha valaki egyedül álmodik, az csak egy álom. Ha sokan álmodnak együtt, az egy új valóság kezdete.”
// Friedrich Hundertwasser


Én azt mondom, álmodjunk együtt!

HASZNOS PORTÁLOK

Kisközösségi Program

MI A KISKÖZÖSSÉGI PROGRAM?
„Abban hiszünk, hogy az ökológiai válságtól csak akkor szabadulhatunk meg, ha az egy helyen lakó emberek közötti együttműködés a mainál sokkal inkább előtérbe kerül. Ezért a fő célunk, hogy minél több ökologikus helyi kisközösség kialakulását segítsük elő a Kárpát-medencében, mindenféle méretű településen. Olyan kisközösségekét, amelyek hozzájárulnak egy kevésbé környezetterhelő életmód kialakításához, az egy helyen lakó emberek közösséggé kovácsolásához, valamint a helyi gazdaság erősödéséhez.

A Kisközösségi Program 2008 őszén indult, kutatási és akcióprogramként működünk. Ötletgazdája és szakmai vezetője Takács-Sánta András ökológus, egyetemi docens, az ELTE Humánökológia mesterszakának igazgatója. A kezdetektől fogva mintegy 15-30, szinte kizárólag önkéntes munkatárs dolgozik a programon, akik számos különböző tudományterülethez értenek. Fő tevékenységeink: terepmunka, közösségek segítése, könyvírás, tudásmegosztás, táborszervezés, humánökológia tanfolyam.”

Kisközösségi Program Facebook oldala
Itt is számos aktuális hírt osztanak meg a program munkatársai, és most egy igen hasznos sorozatuk is fut ‘Cselekvési tippek helyi ökoközösségeknek’ néven.


Kiutak portál

Tudástár a közösségekről: Közösségfejlesztés. Közösségi vállalkozások. Közösségek vezetése. Csoportdinamika.


Miutcánk.hu

A Miutcánk.hu egy olyan közösségi oldal és közösségépítő platform, amivel könnyedén megismerhetjük a környezetünkben élőket és felismerhetjük a jó szomszédságban rejlő lehetőségeket.


Nyíregyházi Kosár Közösség


VIDEÓ

Vágvölgyi Gusztáv – Pabló: Értetek haragszom – Pabló viszony szintjének élve boncolásaVágvölgyi Gusztáv Pabló előadása a 2019-es Gyüttment fesztiválon a közösségekről.Mi kell a mai tudatosság alapú közösségekhez?

Vágvölgyi Gusztáv – Pabló: Miért nem működik egy közösség? – A Fa modell bemutatása


PODCAST

Zöld Egyenlőség podcast

Ajánlom a podcast minden adását, de a mostani témához kapcsolódóan különösen ezt:
Közösségek a fenntarthatóságért
„A Zöld Egyenlőség podcast májusi témája a közösségek szerepe egy fenntarthatósági átmenetben. Az eddigi adásainkban végig kitartottunk amellett, hogy az ökológiai fordulat leginkább egy széles társadalmi párbeszéd és összefogás nyomán alakulhat ki és – míg nagyon szép lenne, ha ez egy felülről támogatott folyamat lenne – valószínűbb, hogy alulról jövő, decentralizált kezdeményezések intézményesülése nyomán fog létrejönni. Ebben azonban rendkívül nagy szerep kell, hogy jusson a közösségeknek.”

BEFEJEZÉSKÉPP A #BILLENJÁT2020 KAMPÁNYRÓL

A #billenját kampány azzal a céllal jött létre 2019-ben az Instagramon, hogy minél többen meséljük el, osszuk meg egymással zöld törekvéseink történetét, és ezáltal támogassuk egymást a változásban. A 2020-as kampány kiemelt célja volt, hogy a járvány után még nagyobb erőkkel igyekezzünk egy zöldebb jövőt felépíteni magunknak. A fókusz ezúttal a hulladékmentességről olyan cselekvési módokra került át, melyek nagymértékben segítenek egy ökológiailag tudatosabb élet kialakításában. A zero waste törekvések nagyon fontosak, de emellett számtalan olyan lehetőség van, ahol fontos változtatnunk és jelentősen hozzájárulnak egy zöldebb, szebb jövőhöz. Íme, itt az a három terület, melyek a legnagyobb mértékű változáshoz vezethetnek (magyarországi adatok alapján). Kattintsatok az egyes témákra és olvassatok róluk bővebben itt a blogon!

Írj hozzászólást!