Barion Pixel

QUICKSPIRATION – előadásom a Shamo bags-ről a Design Hét Budapesten

Az a megtiszteltetés ért, hogy előadhattam a 2018-as Design Hét Budapest egyik rendezvényén a Brody Studios-ban. Azt kellett összefoglalnom, hogy mik inspirálnak, és hogyan épült a márkám, milyen fontos állomásokon át jutottam el idáig. Az eseményről készült videó is, kb. 1 óra 2 perc 20 másodperctől hallgathattok engem. Ha valaki inkább olvasna, annak a videó után elhoztam az előadásom szövegét. Nem pont így hangzott el, de a lényeg ugyanaz (azt vegyétek figyelembe, hogy ez élő beszédnek íródott eredetileg, nem blogbejegyzésnek, de gondoltam izgalmas megosztani).
Köszönöm még egyszer a lehetőséget és a felkérést, nagyon jól esett kicsit nosztalgiázni és végigmenni ezeken az eseményeken.
BEVEZETŐ
KI VAGYOK?
Mohácsi Nusi vagyok, a Shamo bags nevű márka tervezője. Jelenleg a fenntarthatóság, a slow szemlélet és a hulladékmentesség alkotják a márkám alappilléreit, de egészen máshonnan indultam. Az előadásomban a márkám történetének eddigi fontos állomásait szeretném kiemelni, elmesélem, hogy milyen lépcsőfokokon át jutottam idáig.
 

UTAZÁS, INSPIRÁCIÓ

Egyetem alatt lehetőségem nyílt egy évet halasztani, amit ki is használtam, és az akkor még csak barátommal, ma már férjemmel, világgá mentünk. Úgy alakult, hogy fél év ausztráliai munka után fél évig utaztunk Ázsiában, ami mindkettőnk életét gyökeresen megváltoztatta. Egyszerűen azóta másképp látjuk a világot, és ez az utazás ültette el bennem a Shamot is, bár csak később jöttem erre rá. Kultúrsokkot kaptam és szerelembe estem. Nagyon mélyen inspiráltak az ott látottak, de sok mindent csak utólag ismerek fel, akkor még feldolgozhatatlan volt, annyi minden történt velünk. Azóta is vannak felismerések. Én mindenkinek ajánlom, aki megteheti, hogy utazzon. Nem muszáj ilyen messzire, és egyébként nem biztos, hogy olyan költséges, mint ahogy azt gondolnánk, de ez inkább már egy másik előadás témája lehetne.
Visszatérve, ekkor vettem meg az első fapecsétemet Indiában, és azt a HMONG táskát, amik meghatározó darabok a Shamo történelmében. Ennek a táskának a kapcsán fogalmaztam meg később, hogy én is hasonlót szeretnék készíteni, mivel lenyűgözött a színessége, a rajta alkalmazott technikák többrétegűsége, a HMONG törzsi szimbólumok jelentése, meg az, hogy látszik, sok időt töltöttek az elkészítésével. A pecsétek szintén magukkal ragadtak, mert már önmagában egy csodás tárgy, mély jelentéssel, hát még pecsételni milyen jó vele! Az első bevásárló zsákjaimat díszítették ezek a minták, és azóta is tartok workshopokat, ahol hasonlóakat használunk. Ez a két tárgy végülis kijelölte azt a két vonalat, ami mentén most is működöm.
BELEVÁGOK
Kellett pár év, mire leülepedett a sok élmény, és kikristályosodott, hogy táskákat szeretnék tervezni, amibe az akkori munkám mellett belekezdtem. Varrni nem is tudtam, mindig irigykedve gondoltam azokra, akik igen. Aztán rájöttem, hogy miért ne tanulhatnám meg? Csak messziről tűnt ördöngősnek, szerencsére gyorsan belejöttem. Magamtól kezdtem blogokról, videókból tanulni, aztán egy alap tanfolyamot is elvégeztem. Tulajdonképpen az újabb és újabb táskákkal fejlődtem és mindig újabb kihívások elé állítottam magam. A meghatározó elem ekkor a bohémság, színesség volt. Az nagyon tetszett Ázsiában, hogy nem félnek használni a színeket, hiszen én sem vagyok az a valaki, aki fekete-fehérben jár, és ezt a táskákra is átültettem. Később több alkalommal is sikerült visszatérnünk Ázsiába és ekkor már tudatosan vadásztam a színes törzsi textileket, amiknek a jelentéseit is kutattam. Ez nagyon izgalmas, mai napig foglalkoztat, hiszen rengeteg ősi kollektív történet van rajtuk elrejtve. Textilmesék címmel írtam is pár bejegyzést róluk a blogomon. Ezeken a különleges anyagokon kívül a kezdetekben sok olyan textilt is használtam, amit lomiztam vagy turkáltam (nyugi, mindent jól kimostam!), mert így sokkal izgalmasabb darabokra leltem. Szóval az újrahasznosítás már a kezdetekben megvolt, és ez a vonal továbbra is él, sőt, szeretném ismét hangsúlyosabbá tenni.

MŰHELY ÉS VARRÓGÉP

2014-ben kezdtem teljes bedobással foglalkozni a márkával, bár eleinte voltak még mellette egyéb munkáim is. Ezeket szép lassan elhagytam, hogy csak ezzel foglalkozhassak. Sokáig otthon dolgoztam, de ez egyre fenntarthatatlanabb lett. Szerencsére át tudtam költözni egy kicsi műhelybe, és vettem egy ipari varrógépet is. Mindkét dolog nagy lépés volt a Shamo életében. Itt tudtam fogadni az érdeklődőket, megmutatni a textileket, és tudom, hogy izgalmas bepillantani a kulisszák mögé, ezért szívesen látogattak ott a megrendelőim.
SHAMO FILM
Eredetileg film szakon végeztem, és amikor megkeresett két volt csoporttársam, hogy készítsünk egy mini imidzsfilmet, nagyon örültem. Ebben is még a színek és pompomok vannak főszerepben, én meg kaptam egy elképesztő hátteret a film végén 🙂 Nagyon inspiráló csapatmunka volt, köszönöm nekik, hogy ezt végig csináltuk! Ezt is egy fontos mérföldkőként tartom számon. Ha érdekel a videó, klikk ide!
AZ ELSŐ KOLLEKCIÓ
Egyesével, egyedi megrendelésre készítettem táskákat, mellette pedig a saját ötleteimet is megvalósítottam. Egyre jobban láttam, hogy mit szeretnék, de lassan kezdett nehézzé válni, hogy minden feladatot én csináljak, és minden táska egyedi és különböző. Ekkor gondoltam, hogy kipróbálom, milyen valakivel együtt dolgozni. Egy stúdióval gyártás terén együttműködve született meg az első kollekcióm, aminek már nevet is adtam, ez volt a Lost in Moonland, amihez egy ladakhi utazás adta az inspirációt. A fotózás helyszínéül is egy holdbéli tájat választottunk, ami illett a táskák színéhez. A kollekció meghatározó alapanyaga magyar rokolya szőttes volt több színben és mintával, ami egy itthoni kicsi gyárban készült. Teljesen elvarázsolt az a hely, örültem, hogy találni még ilyet itthon és bepillanthattam a kulisszák mögé. Azt hiszem, ez volt az a pont, amikor a hazai hagyományok felé kinyitottam, de ez ekkor még nem volt annyira tudatos.
 

CIKKCAKK

Nem sokkal a kollekcióm után helyet kaptam egy belvárosi bemutató teremben, a CikkCakk Stúdióban, ahol 3 másik tervező lánnyal (Botanika, PLANTETHICS, Ringu boutiqe, korábban helyette Pompom Design) együtt működünk. Mindannyiunkat összeköt a természet szeretete és tisztelete, a fenntarthatóság, slow szemlélet, ebben a szellemben alkotunk. Nagyon jó volt egy csapat tagjává válni, együtt gondolkodni velük, inspirálni egymást. Ez különösen akkor fontos, ha az ember „egyszemélyes hadsereget” alkot.
Ekkor már a táskák mellett készültek nagy sikerrel ékszerek, párnák, kiegészítők is és a stúdióban végre elkezdtem workshopokat is tartani. Ezeken az alkalmakon a textilnyomásé volt a főszerep: főképp az indiai fapecsét gyűjteményemmel nyomtunk zsákokat, kendőket a hulladékmentesség jegyében. 
Hamarosan viszont kiderült egy nagy hír: kisbabát várok! Ez nagyban megváltoztatta a dolgokat, elkezdtem felkészülni arra, hogy milyen lesz kicsit megpihenni, aztán mellette dolgozni. Nem szerettem volna, ha szünetet kell tartanom, mert épp nagyon jó szeleket fogtam be a vitorlámba. Hosszas keresés után végre, szinte az utolsó pillanatban megtaláltam a varrónőmet, akivel a mai napig együtt dolgozom.

MÚZEUMBA KERÜLÖK

Juli születése előtt még történt egy fontos esemény: a 2016-os Design Hét keretén belül mutatkozott be egy táskám a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban. Ekkor nyílt többek között az egyik legkedvesebb népem, a HMONGok viseleteit is bemutató kiállítás. Ehhez kapcsolódott egy pályázat, aminek a keretein belül kortárs alkotók is bemutathatták a munkáikat, amit ezek a távoli viseletek, törzsek inspiráltak. Nagyon sokat jelentett nekem, hogy ilyen közegbe kerültem: kicsit bezárult a kör, miszerint a hmongok inspiráltak, majd velük egy múzeumba kerül a táskám. Két hónappal a szülés előtt volt mindez, nagyon boldog voltam és kiteljesedett 🙂 Ha bővebben érdekel a kiállításra készített táskám, ide kattintva olvashatsz róla.

JULI

Ahogy Juli érkezésével kicsit megállapodtunk, lelassultunk, nem kalandoztunk annyit, úgy a figyelmem is idefordult, és egyre fontosabbnak éreztem, hogy foglalkozzak a jövővel. Mi az, amit ráhagyunk a gyermekeinkre, unokáinkra? A fenntarthatóság gondolata, a hulladékmentesség már korábban is ott volt a Shamo életében. Textilzsákok és bevásárló táskák már a márka első évében is és az első komoly kollekciómon belül is születtek, de az egész nem volt még annyira tudatosan kibontva, mint az utóbbi időben. Ahogy kicsit volt időm megállni és átgondolni az eddigieket, rájöttem, hogy a táskák mellett erre szeretnék most hangsúlyt fektetni. Mindig azokból az élményekből lesznek termékeim, amik épp foglalkoztatnak, ilyen egy személyes márka. Így került most a zero waste és a hagyományok felé fordulás a középpontba. Persze ettől még járjuk a világot, készülnek táskák is és mindig nagyon inspirál egy-egy ilyen utazás, a különleges textilek, de egyre fontosabbnak tartom a hazai hagyományok felfedezését és éltetését, a gyökereink megtalálását.
SHAMO FOR ZEROHEROES
Idén májusban jelent meg a Shamo for ZEROheroes nevű kollekcióm, amit hulladékmentességet segítő termékek alkotnak. Emellett az a megtiszteltetés ért, hogy én fotózhattam Bea Johnson nagysikerű Zero Waste otthon című könyvének borítóját (aki szemfüles, felismerheti rajta a fa evőeszközeimet). Nagy kedvenc lett a kollekcióból a fából készült VILKA és a gyékény kosarak, de talán a legnagyobb sláger az átlátszó hálós bevásárló zsákok, amiket régi függönyök újrahasznosításával készítünk. A kollekció hamarosan bővülni fog, még Karácsony előtt bemutatkoznak az új darabok, amik ismét saját élmények, igények és a TI kéréseitek alapján születnek.

CÉLOK

Juli lassan két éves lesz, mellette dolgozom. Szerencsére van sok segítségem, különben nem tudnék ekkora erőbedobással haladni. Azért gyerek mellett ez tényleg nagyon fárasztó, meg kell találni az egyensúlyt és jól járni a kötéltáncot. Viszont olyan erős a szenvedély és a motiváció, ami hajt, hogy semmi nem tántoríthat el. Boldog vagyok, hogy olyan munkát teremtettem magamnak, amivel jót tehetek és másokat is erre ösztönözhetek.
Jelenleg az a célom, hogy a szemlélet, amit képviselek, minél több mindenkihez eljusson, és hogy a saját példámon át inspiráljak másokat is a változásra. Közösségteremtésen dolgozom, blogot írok, van egy aktív Facebook csoportom, ahol tippekkel segítjük egymást (klikk, ha érdekel!) és éppen kibontakozóban van egy nagy projekt, amiről alig várom, hogy mesélhessek, de egyelőre titok. Remélem már nem sokáig!

Írj hozzászólást!