Barion Pixel

PETíCIÓK egy szebb jövőért

Három fontos és aktuális petíciót gyűjtöttem össze nektek ebben a bejegyzésben. Írd alá, ha egyetértesz, hiszen ez egy olyan eszköz, amivel hallathatjuk a hangunkat, felsőbb körökhöz eljuthat a véleményünk és megvédhetünk veszélyeztetett értékeket. Ha úgy érzed, másnak is tudnia kell ezekről, oszd meg a barátaiddal is! A petíciókat a címekre kattintva éred el, a szövegeket az adott ügy oldaláról másoltam.


Ne fúrjanak új kőolaj kutat az Őrségben a Nemzeti Park területén

„Tisztelt engedélyező hatóságok,
Az őriszentpéteri és más őrségi falvak lakóinak és az Őrségbe látogató, pihenni vágyó turisták, nevében kérjük, a MOL Őrség Szénhidrogén Kft által a a Vas Megyei Kormányhivatalhoz VA/AKF-KTO/242/202 számon benyújtott engedélykérelem elutasítását! A helyi önkormányzattól, valamint az Őrségi Nemzeti Parktól, kérjük a projekt elutasítását, a helyi értékek védelmét!

Miért fontos?

Az Őrségi Nemzeti Park területén fekvő Natura 2000-es területen tervezett, Öriszentpéter belterületétől csupán 400 méterre fekvő tervezett kőolajkút fúrási munkálatok, valamint a kitermelés maga, súlyosan veszélyezteti az itt élők és az ide látogatók nyugalmát, a tájképet, a természeti környezetet, valamint a védett élővilágot. Az építési munkálatok határérték feletti zajterheléssel, szállópor és füstgáz terheléssel, a védett környezetben utak építésével meglévők szélesítésével járna. az építési munkálatokhoz a természetvédelmi területen, fákat vágnának ki. Az éjjel nappal zajló munkálatok zavaró hatása miatti vendégéjszakák elmaradása, még inkább ellehetetlenítik a környék vendégházait, melyek a pandémia miatt amúgy is pengeélen táncolnak! Vis major esetén a kőlajszennyezés visszafordíthetatalan károkat okozna a természeti környezetben! Kérjük az engedélyező hatóságoktól a projekt engedélyeinek megtagadását!”

Ide kattintva egy kis összefoglaló videót találsz, megszólaló helyiekkel

Mentsük meg a méheket!

„Aggasztó, hogy a méhek száma egyre csökken, holott néhány összehangolt intézkedéssel visszafordítható a folyamat. Ezért az alábbiakat kérjük:
Hozzon létre helyi “méhbarát” cselekvési tervet az önkormányzat!- Támogassák a művelt területek visszavadítását. A térköves parkok, a gyepszőnyegek és az egyféle növények termesztése nem kedvez a méheknek – a virágos rétek igen.- Támogassák gyümölcsfák lakossági és közterületi ültetését.- Kaszáljanak ritkábban (a kötelező parlagfűirtást leszámítva). A ritkább kaszálás és fűnyírás a természetes élővilág megóvásának egyik legegyszerűbb eszköze. Ha nem bolygatjuk a növényeket, akkor megőrizzük a rovarok élőhelyét és élelemforrását.- Nyújtsanak támogatást méhbölcsők létrehozására! Itt a méhek és más rovarok biztonságban lehetnek. A szemléletformálás részeként az önkormányzat támogassa az állampolgárokat ezek létrehozásában.

Miért fontos?

A méhek munkája felbecsülhetetlen. Haszonnövényeink háromnegyedét ők porozzák be, és az európai élelmiszer-termelés 75 százaléka függ tőlük.
A vadon élő növények 90%-a rovarok beporzásával szaporodik – a méhek számának csökkenésével egyre kevesebb olyan növény lesz, amely táplálékot és élőhelyet ad a rovaroknak, így még tovább fog csökkenni a számuk.
Állítsuk meg a folyamatot, mentsük meg a méheket!”

Életigenlő társadalmat és gazdaságot!

„Bólints rá! kampány
A koronavírus-járvány rámutatott globalizált életünk fenntarthatatlanságára. A problémák okai közösek: túl sok erőforrást vettünk el a természettől, közösségeinket alárendeltük egy életidegen gazdaságnak, kényelmünkre és anyagi fogyasztásunkra koncentráltunk, önhitté váltunk. Mi, magyarok kétszer annyi természeti erőforrást használunk fel évente, mint amennyi fenntarthatóan rendelkezésünkre állna.
Ezen csak együtt tudunk változtatni, ha egyénként, aktív közösségek tagjainként teszünk a természetért. Vállaljuk a mindennapok néha kényelmetlen zöld döntéseit és rábólintunk egy fenntarthatóbb, boldogabb életre, melyben az együttműködést helyezzük előtérbe a versengés helyett. Ezzel együtt pedig rávesszük a döntéshozókat, hogy a fenntarthatóság elveinek megfelelő rendszerszintű megoldásokat támogassanak.”


Írj hozzászólást!