ENERGIAHATÉKONYSÁGI TIPPEK | #BILLENJÁT KAMPÁNY
A #billenját kampány azzal a céllal jött létre 2019-ben az Instagramon, hogy minél többen meséljük el, osszuk meg egymással zöld törekvéseink történetét, és ezáltal támogassuk egymást a változásban. A 2020-as kampány kiemelt célja volt, hogy a járvány után még nagyobb erőkkel igyekezzünk egy zöldebb jövőt felépíteni magunknak. A fókusz ezúttal a hulladékmentességről olyan cselekvési módokra került át, melyek nagymértékben segítenek egy ökológiailag tudatosabb élet kialakításában. A zero waste törekvések nagyon fontosak, de emellett számtalan olyan lehetőség van, ahol fontos változtatnunk és jelentősen hozzájárulnak egy zöldebb, szebb jövőhöz. Íme, itt az a három terület, melyek a legnagyobb mértékű változáshoz vezethetnek (magyarországi adatok alapján):
- Közlekedéssel kapcsolatos kibocsátások visszafogása
- Épületeinkkel, pontosabban, azok hűtésével, fűtésével kapcsolatos kibocsátások visszafogása
- Étkezésünk utáni lábnyomunk csökkentése
Magyarországon az épületeinkkel kapcsolatos, hűtésből és fűtésből eredő kibocsátásaink a legmagasabbak. Még a közlekedésből származóakat is megelőzik! Ezért fontos felhívni a figyelmet arra, hogy bánjunk tudatosabban az energiával, nem csak otthon, a munkahelyünkön is. Összegyűjtöttem néhány (egész biztosan sokszor hallott) praktikus tanácsot, hűtéshez-fűtéshez kapcsolódva és ezen túlmenően is. Ezekkel ugyan nem váltjuk meg a világot, de számítanak, és még spórolni is tudunk így. A legtöbb ráadásul nem igényel befektetést, csak egy kis odafigyelést, szokásaink megváltoztatását.
HŰTÉS, FŰTÉS, SZIGETELÉS
✸ Sokszor fölöslegesen megy a fűtés ott is, ahol épp nem tartózkodunk, vagy elutazás alatt, amikor napokig nem vagyunk otthon. Ha magunk tudjuk szabályozni, ilyenkor nyugodtan vegyük lejjebb a hőfokot! Azzal is spórolhatunk a hétköznapokban, ha kicsit jobban felöltözünk, a fűtést pedig 1-2 fokkal csökkentjük.
✸ Télen egyébként is fontos a párásítás, mert nagyon száraz a levegő. A megfelelő páratartalom alacsonyabb hőmérsékleten is jobb hőérzetet nyújt (ezért is olyan nehezen elviselhető a párás nyári meleg).
✸ Ugyanígy a hűtést is túlzásba lehet vinni. Nekem személy szerint a halálom az indokolatlanul használt, dermesztő légkondi. Nem is egészséges, és bőven elég, ha kevésbé hűtjük le a levegőt. Ha új épület építéséről van szó, a tájolás is nagyon sokat számít abban, hogy később ne kelljen annyit hűteni. Amennyiben van rá lehetőség, az épületek kívülről is árnyékolhatóak fákkal, növényzettel, ez is sokat jelent a nyári forróságban. Többek között ezért is lenne fontos városokban, épületek környékén is, hogy nagy, lombos, árnyat adó fák vegyenek minket körül.
✸ Fontos a nyílászárók megfelelő szigetelése, de ezek cseréje azért nem filléres kiadás. Sokat segíthet az is, ha függönyt, reluxát, redőnyt használunk. Ez nyáron a melegítő hatástól óv, télen pedig a hideg levegő beáramlásától. A nyílászárók alatti anyaggal való szigetelés is javíthat a helyzeten (én csak ablak párnának hívom).
VILÁGÍTÁS, ÁRAM
✸ Az energiatakarékos izzók ma már igen elterjedtek, de ettől még ezeket sem szabad határtalanul égetni, hiszen ezzel megint ugyanott vagyunk. Ha nem tartózkodunk egy helyiségben, ott kapcsoljuk le a lámpát!
✸ Stand-by üzemmódban lévő gépeink és a bedugott mobiltöltő is fogyaszt, ezért mindenképp áramtalanítsuk őket, amikor végeztünk használatukkal. Egy kapcsolható elosztó nagyban megkönnyíti ezt!
✸ Sok esetben elegendő ruháinkat 30 fokon, vagy hideg vízben kimosni. A megfelelő előkezelés is segít, hogy a mosógépnek kevesebb dolga legyen. Kisebb szennyeződések esetén érdemes ezt választani, ugyanis a mosógép működése során a víz felmelegítése emészti fel a legtöbb energiát. Ha új gép vásárlása előtt állsz, érdemes olyat választani (akár használtan), aminek van energia- és víztakarékos programja.
✸ Minden háztartási gépre igaz, hogy válasszunk energiatakarékos változatot, de ami megvan, és működik, ne cseréljük le csak azért, hogy egy hatékonyabbat szerezzünk be helyette!
VíZ
✸ Ezt már biztosan mindenki unja, de ugye nem folyatod a vizet fogmosás és mosogatás közben? 🙂 Fogmosáshoz a fogmosó pohár a legtakarékosabb megoldás.
✸ Sokszor fölöslegesen nyitjuk ki a meleg vízcsapot is, nem kell mindig az a langyos víz!
✸ Egy csapra szerelt perlátor nagyban csökkenti a fogyasztást azáltal, hogy levegőt kever a víz közé. Az élmény pedig szinte ugyanaz.
✸ Fürdés helyett éljen a gyors zuhany! Te hány percig zuhanyzol? Nem rég olvastam egy erre vonatkozó jó ötleted: tedd be a kedvenc zeneszámod (ami nem egy félórás mix, inkább pár perces), és csak addig zuhanyozz, amíg ez szól.
✸ Ha nincs szürkevíz rendszerünk, attól még felfoghatjuk és újrahasználhatjuk vizünket, akár a zuhany közben összegyűjtött adag mehet wc öblítésre.
✸ Ha valamelyik csapunk csöpög, javítsuk meg, hiszen így is rengeteg víz el tud folyni fölöslegesen.
A végére a vízhez kapcsolódóan egy friss írás arról, hogy miért is olyan fontos egyén és rendszer szintjén is víztakarékossági lépéseket tenni:
Vízhiányos városokban fog élni az emberiség jelentős része, ha így folytatjuk (masfelfok.hu)
PÁR GONDOLAT, HA ÉPÍTKEZÉS ELŐTT ÁLLSZ
✸Ha most vágsz bele, érdemes számtalan kérdést átgondolni előre, amivel később igen sokat spórolhatsz magadnak, a jövő generációjának és a Földnek is. Ma már alacsonyabb költségvetéssel is építhetőek nullenergiás épületek, melyek elterjedése nagyban lecsökkentené az ország kibocsátását és környezetterhelésünket.
✸Az is fontos, hogy ha teheted, válassz természetes anyagokat, ez egészségünk szempontjából sem elhanyagolható. Mindennek van előnye és hátránya, de érdemes mérlegelni, mert ezek a döntések akár egy életre (sőt, életekre) is szólhatnak.
✸A folyamat során pedig légy tekintettel a környezetre, a lehető legkevesebb kárt okozva. Ha bővebben érdekel a téma, a julka.hu blogján találtam egy hasznos összefoglaló írást Természetes építkezés címmel, érdemes elolvasni!
Ez pedig egy rövid videó a Sárkollektíváról, akik vályoggal foglalkoznak.
….A többi tanácsot illetően is bőven folytatható a sor. Ha tovább tájékozódnál a témában, érdemes a kiutak.hu portál energia fülét átböngészni, ahol ezek a fontos kérdések is előkerülnek: energiatakarékosság, energiahatékonyság, helyi megújuló energiaforrások, decentralizált energiatermelés, rugalmas energiarendszerek, közösségi energiatermelés.
Sok sikert az energiatakarékossághoz!
A #billenját kampány további tippjeit keresd itt a blogon és az Instagram oldalamon!
#billenját2020