Hulladékmentes utazás Marokkóba (2) Napló
Sokan lehetséges, hogy nem tudjátok rólam, de Juli születése előtt nagy utazók voltunk a férjemmel. Több mint 30 országban jártunk és életreszóló élményekkel gazdagodtunk kultúrákról, emberekről, a világról. A Shamo születése is ezeknek az utaknak köszönhető. Juli érkezése óta sem hagytunk fel a szenvedélyünkkel, de sokkal kisebb léptékben űzzük. Ráadásul azóta már sokkal pontosabban tisztában vagyunk vele, hogy az utazás milyen ártalmakat okozhat. Lehet ezt felelősebben tenni, erre mindig törekszünk. Így hát nem jellemző ránk, hogy egy pár napos nyaralásért repülőre pattanjunk, így ez az utam igazi kivétel. Kicsit belső utazás is, marokkói díszlettel…Az előző bejegyzés végén elmeséltem ennek okait, és ott olvashattok a felkészülésről is, most pedig következzen az úti beszámoló.
Színek, illatok, emberek, érzések
Mindig nagyon várom, hogy beleszagoljak egy új ország levegőjébe. Ez most sem volt másképp, de elsőre nem éreztem semmi különlegeset. Aztán ahogy megérkeztünk Essaouirába, ott megcsapott végre, amire vártam. Fűszerek, emberek, állatok, sós víz, mosás, főzés, csatorna szag keveredve, ami maga az élet. Önmagában nem lenne kellemes, de úgy, hogy benne állsz ebben a forgatagban, fantasztikus. Én legalábbis imádom. Többször eszembe jutott India, de ezt valószínűleg a fűszerstandok tették. Éjszaka érkeztünk, másnap az első utunk a piac felé és a kikötőbe vezetett. Ramadan miatt kevésbé volt pezsgő az élet, turistából is kevesebb volt, amit nagyon nem bántam. Az viszont furcsa érzés volt, hogy míg ők koplalnak (napkeltétől napnyugtáig nem szabad enni, inni, de vannak más szabályok is), addig mi boldogan isszuk a narancslevet, amit kifacsartak nekünk. Mondták, hogy nem könnyű, de mindemellé őszintén mosolyogtak, és nem látszott rajtuk, hogy szenvednének. Csupa kedvesség volt így is mindenki.
Persze az, hogy mi van a felszín alatt, pár nap alatt nem derül ki. Mindenesetre szívembe zártam őket, és úgy érzem, visszatérek még ide hosszabb időre, mert igazán elvarázsolt az ország. Van valami megnyugtató egyszerűség abban a kopár tájban, amit láthattam. Persze nem biztos, hogy mindenkiben ugyanezeket az érzéseket kelti, de nekem kifejezetten jól esett. Tisztító. A másik elvarázsoló dolog pedig a művészetek és hagyományok, amibe épp csak belepillanthattam. Ez érdekel mindig a legjobban egy-egy új országban, és olyan helyekre szeretek utazni, ahol ez még sokkal könnyebben hozzáférhető. Ott van az utcákon, a hétköznapokban. Azt hiszem, mindig azt az ősi tudást és egységet keresem, amit már sok helyen elfeledtek. Itt például, ha ránézünk bármelyik színes szőnyegre, ami kint lóg, egyszerűen magához húz a szimbólumaival. Olyan erős motívumok ezek, amiket lehetséges, hogy már elfeledtünk, elfeledtek, pedig nagyon mély, akár kollektív jelentéseket hordoznak. Engem megbabonáznak és mindig kutatom a mélyebb értelmüket. Szerettem volna textileket hazahozni, de végül inkább csak gyönyörködtem. Érzem, hogy lesz még dolgom itt, így nem siettem el. De ne aggódjatok, sok szépség van még a tarsolyomban korábbi utakról, és régóta tervezem, hogy új táska modellek kerülnek ki a kezemből, amikhez ezeket felhasználhatom.
Utazás hulladékmentesen?
BUKTA
Majd’ 4 óra repülés után érkeztünk meg Marrakeshbe és el kellett csípnünk egy utolsó buszt, amivel a barátnőnkhöz utazhattunk tovább Essaouirába. 5 perc volt a busz indulásig, amire épp, hogy meg tudtuk venni a jegyet. Egy körülbelül három órás busz út várt ránk, bár mondták, hogy egyszer közben megállunk, de nagyon korgott a gyomrom, ezért mindenképpen ennivalót akartam szerezni. Viszont Ramadan volt, ezért egy mini abc-t kivéve nem volt semmi nyitva a közelben. A boltban meg MINDEN műanyagban. Nagyjából csak rossz döntést hozhattam, így szégyenszemre vettem magunknak egy csomag perecet meg egy csokor banánt (igen, az is műanyagban), mert nem tudtam, a barátnőm melyiknek örülne (ő a buszt stoppolta addig, el ne menjen nélkülünk). De utólag hálás voltam magamnak, mert nem akartam rosszul lenni az éhségtől (néha hirtelen le tud esni a vércukorszintem és az elég félelmetes). Az otthon csomagolt szendvics és snack kevésnek bizonyult, mert arra számítottam, hogy megérkezéskor tuti lesz sokféle étel stand a megállóknál, nagy naivan a Ramadanra nem készültem. Szóval előfordulhat efféle együttállás, ilyenkor nem kell belepusztulni a küldetésünkbe.
GYŐZELEM
Szerencsére nálam volt a bögrém (és nem a szálláson), amikor az egyik forró délelőttön narancslé ivásra adtuk a fejünket egy utcai pultnál. Egy bögréből ittunk hárman, mégpedig úgy, hogy amíg az egyik itta, addig épp pucolódott a narancs a következő adaghoz, így mindhárman megúsztuk a műanyagot. Egy másik alkalommal, hasonló helyen pedig lehetett választani üveg pohár vagy műanyag között. Nem volt kérdés! A vízivásra egyébként még visszatérek később, de annyit elárulok, hogy végül nem használtam a víztisztítómat, és palackos vizet sem vettem.
KONKLÚZIÓ
AZ UTAZÁS MÓDJA
ÉTELEK
Sokan kérdeztétek, hogy milyen errefelé a konyha. A rövid idő miatt nem sikerült sok mindent végigkóstolni, de a harira (=lencseleves) például mennyei volt! Ettünk párszor étteremben, a szállásunk konyháján, ahol helyiek főztek varázslatosan, és egyik nap a barátnőnk vendégelt meg minket korábban a piacon vásárolt finomságokból. Olyan jó, amikor a szálláson van egy kicsi konyha!
ITALOK
Igazán a világ végén voltunk, egy apró halászfalutól még odébb, a semmi közepén, a L’Ane Vert nevű fantasztikus, ökotudatosan felépített helyen. Ha pontosabban érdekel a hely filozófiája, ide kattintva olvashatsz róluk, szerintem példaértékű! Csodálatos közösség, berber sátor, tisztított víz, napelemek, komposztálás, helyi organikus ételek, komposzt wc, yoga órák, béka dal és egy oázis várt a kopár tájban. Óceán, homokdűnék, elképesztően csillagos ég, argánfák, szamarak, egyszerűségével lenyűgöző és megtisztító táj. És az együtt töltött idő öröme. Olyan volt ez egész, mint egy szürreális álom, és borzasztó nehéz most visszatérnem ebbe az itthoni rohanásba.