Barion Pixel

Vilka mesék: avagy a zero waste paradoxon

Az írásom apropója, hogy tegnap kaptam egy kedves levelet, nem volt számonkérő, de kíváncsi volt az írója, hogy mégis miért jó ötlet fa evőeszközöket árulni, hiszen ott van mindenki fiókjában a fém. Talán csak mert jól mutatnak az insta képeken, vagy más oka van? Ahogy megírtam neki a választ, rájöttem, hogy lehetséges, hogy ez többeket is érdekelhet, mert kicsit jobban érthetővé válik, hogy mi hívta életre a vilkát, miért került be a termékeim közé a többi fa evőeszközzel együtt, és egyáltalán, mik azok a szempontok, amiket fontosnak tartok egy termék létrejötténél. Nagyon köszönöm a kérdést, és nyugodtan írjon, akinek hasonló eszébe jut, örömmel válaszolok! Ez is segít átgondolni, hogy mit miért csinálok, és kell a külső szem, aki olyasmire hívja fel a figyelmemet, ami számomra egyértelmű. Ezek a kérdések azok, amik arra sarkallnak, hogy még jobban csináljam.
Kicsit messziről kezdem a téma megközelítését, de fontos: bevallom, gyakran vívódom magamban, hogy mennyire összeegyeztethető a vásárlásra buzdítás a zero waste filozófiájával. Igazi kötéltánc ez. Épp ezért igyekszem hangoztatni, hogy csak akkor vásárolj tőlem, ha tényleg szükséged van az adott termékre! Ugyanakkor mégiscsak ezzel teremtek megélhetést, ezért nyilvánvalóan igyekszem minél szélesebb közönséghez eljuttatni a termékeimet és a gondolataimat. Ezt álszentség lenne letagadni. Ami mégis meg szokott győzni arról, hogy ne hagyjam abba, az az, hogy úgy gondolom, ez egy értékteremtő munka, hiszen nem csak termékeket árulok, hanem egy látásmódot is igyekszem átadni nap mint nap a tetteimmel, a közösségi médián keresztül és a workshopjaim során. És erre a látásmódra napjainkban szükség van. (És itt nem azt akarom mondani, hogy én mindent tökéletes csinálok, sőt! Félre ne értsetek)

A fa evőeszközökkel kapcsolatban fontos, hogy sokan nagyon szeretik, hogy könnyű, komposztálható és itthon készült. Hogy jobb-e a fém evőeszköznél, vagy a fém jobb-e a fánál? Sok oldalról meg lehet vizsgálni egy ilyen kérdést. A fémnél nem feltétlenül ismerjük a gyártás módját, útját, honnan jött, ki csinálta, milyen körülmények között? Viszont legalább tuti kéznél van otthon. A vilka esetében legalább az előző kérdésekre tudok választ adni. De nem tudom egyértelműen megmondani, melyik a jobb és rosszabb választás, nem is kell. Mindkettő jó megoldás, hiszen mindegyiket többször használhatod szemben egy eldobható műanyag eszközzel. A kérdés inkább az, hogy neked személyesen mi válik be, attól függően, hogy mi az az élethelyzet, amikor használni szeretnéd. Ezt kéne mindenkinek pontosan tudnia, hogy tudatos döntések születhessenek, és ne a fölösleges túlfogyasztást támogassuk.

 

Befejezésképp pedig had meséljem el a történetet, ami életre hívta a fa vilkákat és evőeszközöket. Volt két műanyag sporkom, túraboltokban kapható műanyag kétvégű evőeszköz. Ezek sok túrázást és táborozást megéltek velem, de hosszú évek után eltörtek és én fát szerettem volna venni helyettük. Kicsit nyugtalanított ugyanis, hogy vajon amikor a forró, bográcsban főtt ételt kanalazom a sporkkal, kioldódik-e valami? Lehetséges, hogy alaptalan félelem, de mégis ez merült fel, A fém ellen az szólt, hogy átforrósodhat, így mindenképp arra jutottam, hogy fa eszközre van szükségem. Sehol nem találtam ilyet, csak Kínából érkező bambusz változatokat, de azt elutasítottam, hiszen messziről jön. Ekkor jöttem rá, hogy inkább csináltatok itthon, és ezzel még egy faművest és a szakmáját is támogatom.
Ennél a terméknél is érvényesülnek tehát azok az alapelvek, amit mindig szem előtt tartok, amikor valami újat alkotok meg: itthon készüljön, lehetőleg hazai, természetes  alapanyagokból, etikus körülmények között.
És lőn. Megtaláltam az emberem, sok hét-hónap egyeztetés után tavaly március táján megszülettek az első vilkák. Először csak kétvégű evőeszközt szerettem volna, de kiderült, hogy van igény a többire is. Innentől pedig már ismeritek a történetet, és biztos sokatoknak lapul most is egy-egy darab a táskájában és elkísér titeket nap mint nap, vagy a túráitok alkalmával.
Ezt elolvasva pedig talán még jobban tudtok kapcsolódni hozzá és vigyáztok rá, hogy minél tovább veletek lehessen. Azt hiszem, ez itt a lényeg: becsüljük meg a tárgyainkat, hogy minél tovább használatban maradhassanak, és kerüljük azt, ami hamar kacattá válna.

Írj hozzászólást!