Textilmesék: a hmong batikról 1.
A hmong batikok gazdagon díszített textilek, nem csoda, hogy könnyen rabul ejtik a szemlélőt. Megigéznek a mintái, melyek ősi motívumokat, szimbólumokat tartalmaznak. Ezek a minták a mindennapi élet fontos, kiemelkedő elemeit ragadják meg és rendezik rendszerbe. Nem csak a szimbólumok nyúlnak vissza a múltba, maga az eljárás is mély tradícióval bír, mellyel a textileket elkészítik.
Ez a gyönyörű folyamat összefoglalva így történik: az alapanyagot a hmongok kenderből, kézzel szövik, melyhez régebben a növényt is maguk termesztették. A díszítéshez előkészített anyagra a mintát méhviasszal viszik fel pecsétekkel vagy szabadon kézzel rajzolva. Az erre való készséget hosszú éveken át gyakorolják az asszonyok, mert nagyon pontosnak és precíznek kell lennie a mozdulatoknak. Csak így kaphatnak egymás után ismétlődő, szinte ugyanolyan szimmetrikus mintákat. A díszítés után kerül a textil az indigóba vagy egyéb növényi festékekbe. Ehhez régebben szintén maguk termesztették és készítették el a festékeket. Az indigó például egy cserje, melynek leveleit a földben elásva kell erjeszteni ahhoz, hogy a festéshez szükséges anyagok aktiválódjanak benne. Ez az egyik leggyakoribb festékanyag, amivel a hmongok textiljeiket festik.
Az áztatást szárítás követi, majd újabb festés. Ezt a folyamatot, mely napokig, de hetekig is eltarthat, a kívánt árnyalat eléréséig ismétlik. Amikor úgy ítélik meg, hogy megfelelő a szín, az anyagot forró vízbe teszik, így távolítják el róla a méhviaszt, és előbújnak a gazdag minták.
Az elkészült anyagokat ruházat varrásához és egyéb háztartási kellék elkészítéséhez használják. Sokszor a már így is gazdagon díszített batikot keresztszemes hímzéssel teszik még mívesebbé. A legaprólékosabb munkáikból a hmong új évre ruhát varrnak, ettől remélve jó szerencsét, gazdagságot, jólétet az elkövetkezendő évre.
Bőven van még mit írnom ezekről a csodálatos anyagokról, a következő bejegyzésben részletesebben kitérek a mintákra, szimbólumokra, amik akár egy mese, úgy állnak össze kerek rendszerekké.
Addig is meséljen helyettem egy igazi hozzáértő (via: Stitching Our Stories):