9 tipp és bátorító gondolatok (kezdő) hulladékcsökkentőknek
Viszonylag hosszabb bejegyzés következik, amit szívből ajánlok, ha most léptél a zöldülés útjára. De azt hiszem, nem csak kezdő hulladékcsökkentők találhatnak hasznos gondolatokra. Tartsatok velem!
-
Ne akarj mindent egyszerre megváltoztatni, hagyj magadnak időt az ismerkedésre, kísérletezésre és az új dolgok beépítésére. Szóval csak türelem!
-
A váltás lényege ne az legyen, hogy beszerzel sok szép zero waste terméket és kidobod a már meglévő (műanyag) eszközeidet. Sokszor nehéz megállni, de inkább használd el, amid van, aztán ha elkopott, elfogyott, utána keress új alternatívát. Tudom, hogy ez furcsán hangozhat tőlem, aki épp ilyen termékeket árul, de ezt fontosnak tartom elmondani, különben az egész küldetés lényegét veszti.
-
Mindenkinek más sorrend válik be, hiszen olyan különbözőek vagyunk. Kívánom, hogy találd meg te is az utad! Konkrétabb célokat viszont érdemes felállítani, hogy tudd, merre tartasz. Én például helyiségenként haladtam: volt, hogy a fürdőn volt a hangsúly, aztán a konyhán, azon belül is a mosogatáson, vegyszerek kiiktatásán.
-
Mindannyiunknak lehetnek mumusai, amiről egyszerűen nem tudunk lemondani, vagy nem találjuk a megfelelő alternatívát, emiatt ne stresszeld magad. Még az is lehet, hogy idővel ebben is jön változás, csak még nincs itt az ideje.
-
Jó érzés, öröm kísérje utad, ne önsanyargatásnak éld meg a zöldülést! Ebben segíthet, hogy olyan dolgokkal kezded a váltást, ami egyszerűnek tűnik. Az a tapasztalatom, hogy úgyis lavinává alakul a folyamat: egyik dolog hozza majd magával a másikat.
És akkor következzen a 9 tipp, kiegészítésekkel tűzdelve:
1. Legyen nálad erős bevásárlótáska!
A vászon zsákok mellett ez szokott lenni a leggyakoribb első lépés a váltásban. De nem elég beszerezni / készíteni egyet, fontos hogy tényleg nálad legyen, ha szükség van rá. Én gyakran tartok egyet a táskámban, illetve van egy nagy gyűjtő kosarunk, ott lakik az összes bevásárlótáskánk és zsákunk. Ha minden használat / mosás után a helyére teszed, idővel rögzülni fog, hogy érte nyúlj. Bevásárlás mellett utazásnál is hasznos lehet: kerülhet bele cipő, szennyes, szortírozott ruhák.
2. Vidd magaddal az újratölthető kulacsod!
Az már bizonyos, hogy jobb kerülni a PET palackba zárt italokat (hát még újratöltve használni a PET palackot!), helyette ott a csapvíz. Ha nem szereted a csapvíz ízét, használhatsz víztisztító kancsót, csapra szerelhető vízszűrőt, szódagépet. Vagy ihatsz teát, szörpöt, ízesítheted a vizet évszaknak megfelelően friss zöldfűszerrel, uborkával, citrommal, gyömbérrel, virágvízzel stb. Ha pedig hosszabb időre elmész otthonról, érdemes magaddal vinni a kulacsod, amit számtalan helyen újratölthetsz. Ezek megtalálásához hasznos applikáció a refill, de tulajdonképpen bármelyik étteremben, kávézóban megteheted ezt. És milyen a jó kulacs? Én üvegre vagy fémre szavazok, de ez csak magánvélemény. Ha nincs pénzed beruházni egy csini új kulacsra, egy paradicsomos / szörpös üveg is remek, csak zárjon jól. Hogy tovább bírja törés nélkül, nem árt rá némi ruci, akár horgolt, vagy kiselejtezett ruhából, mondjuk egy pulcsi ujjából készült védőruha.
3. Használj bevásárlózsákot!
Hasonlóan a vászontáskához, mindig jó, ha van nálad egy vászonzsák, így váratlan helyzetekben is lesz mibe pakolnod. Vásárláshoz kifejezetten praktikus, hiszen zöldség, gyümölcs, pékáru, mag tészta és egyéb szárazáru is kerülhet bele (és ugyanúgy mint a vászontáska, ez is jó utazásnál szortírozásra, otthoni rendszerezésre is).
Ha gyakran vásárolsz szupermarketben, akkor kifejezetten ajánlom az átlátszó, függöny anyagból készült hálós zsákokat. A pénztáros így rögtön látja, hogy mi lapul a zsákban, neked is átláthatóbb otthon, hogy miket vettél. Sokan ezt jobban szeretik mint a vászonzsákot, hiszen tisztítani is könnyebb. Apró magokhoz, péksütihez és hosszú szárú gyümölcsökhöz viszont inkább a vászonzsákot javaslom, abból nem potyog ki semmi, nem kenődik össze a tartalma és a hosszabb gyümölcs szárak sem sértik meg a zsákot. A legjobb, ha a vásárlási szokásaidat tudatosítva kikísérletezed, hogy neked mire mi válik be jobban.
Ha a megvásárolt pékárut egyenesen abba a tárolóba vennéd, amiben majd tartod is, akkor ajánlom a frissentartó zsákjaimat, amiben sokáig friss marad és biztosan nem penészedik be a kenyér. Különben vászonzsákba is remekül meg lehet őket venni, de abban tárolni annyira nem jó, hamar kiszáradnak (esetleg próbáld ki a jénai/kerámia tálba való tárolást). Ha csak egy kakaóscsigát vennél és nem szeretnéd a vászonzsákodat kitisztítani, akkor használj vízálló uzsonnás tokot, amit legtöbbször elég csak áttörölni, nem kell minden használat után kimosni.
4. Kérd saját pohárba az elviteles kávét!
Ez a pont engem ritkán érint, ezért nincs is speckó hőtartó elviteles poharam. A zománcos bögrémet szoktam magammal vinni, amikor sejtem, hogy útközben fogok kávézni. Kirándulásnál is mindig velem van, mert több túristaházban tapasztaltam már, hogy vízhiány miatt nem tudnak mosogatni és csak műanyag poharaik vannak. De minden esetben a legjobb persze, ha az ember inkább leül és megissza helyben a forró italát, időt hagyva magának egy kis szusszanásra. Persze tudom, hogy sokan szeretik az elviteles kávét, mert így talán időt spórolhatnak, de sajnos rengeteg szemetet termelünk vele. Ráadásul nem csak a teteje meg a kis kavarópálca műanyag (bár ez lehet fából is), hanem maga a papírpohár is be van vonva belülről egy műanyag réteggel, hogy bírja a hőt. Emiatt sajnos nem lehetséges az újrahasznosítása. Szóval ha teheted, válassz egy csinos, egyedi elviteles poharat, vagy vidd a már meglévő bögrédet, befőttes üveged, ami jól esik. És nyújtsd át egy mosollyal körítve, így biztos nem lesz elutasításban részed.
5. Vigyél magaddal újrahasználható evőeszközt!
6. Csomagold az ebédedet többször használatos dobozba!
Akár otthonról viszed magaddal az ételed, akár elvitelre kéred egy étteremben, használj jó minőségű dobozt hozzá. Minden anyag mellett vannak érvek és ellenérvek, ebből is, mint mindenből meg kell találni a számodra legalkalmasabbat (számíthat a súly, méret, hogy szoktál-e melegíteni, stb). Amit nem javaslok, hogy egyszeri használatra tervezett (fagyis)dobozt használj étel tárolásra (főleg ha az meleg!). Ezek nem erre lettek kitalálva és akárcsak a PET palack, ebből is a meleg és fizikai behatások által káros anyagok oldódhatnak ki, amik nagy valószínűséggel befolyásolhatják például a hormonrendszerünk működését. Helyette ott vannak a fém, az üveg, és a jobb minőségű műanyag dobozok. Csak ezt se hagyd otthon! ? (>cetlizz!)
7. Lehetőség szerint vásárolj csomagolásmentesen!
Tudom, hogy ez nem mindenkinek olyan könnyű. Először is új rutint kell kialakítani (ami a többi pontra is igaz), és fel kell kutatni a környéken elérhető forrásokat. De fel lehet ezt fogni játékosan is, és akkor máris szórakoztatóbb a dolog! Ráadásul ne gondoljuk, hogy csakis csomagolásmentes boltokban lehetséges ez, amiből egyelőre alig néhány létezik Magyarországon. Bár igaz, hogy az ilyen boltokban, mint például a személyes kedvencemben, a Ligeti boltban, sok mindent megkapni egy helyen, ami nagyon praktikus. De ezeken a helyeken kívül piacokon, sőt, még szupermarketekben is találni kimérős árut, csak nyitott szemmel kell járni. Lehetséges, hogy így sem tudsz mindent kimérve megvenni, ne keseredj el, ez esetben igyekezz olyan csomagolást választani (papír, fém), amit nagyobb valószínűséggel lehet újrahasznosítani.