5 tipp a hulladékmentesebb Húsvétért
Nyakunkon a Nyúl!
Összeszedtem gyorsan 5 tippet, amivel kikerülhető sok felesleges hulladék Húsvét során (nem csak gyerkőcös családoknak):
1. Nyuszi fészek
Ha van gyerkőc, akkor készíts nyuszi fészket kosárba, zsákba, furoshiki kendőbe. Nem kell feltétlenül újat venni, kibélelhetsz egy már meglévő tárolót, kendőt is fűvel, levelekkel, szalmával. Istenem, de imádtam ezt a kis fészket megkeresni a mamámnál a kertben…kíváncsi leszek Juli mit szól ehhez a mókához idén!
2. Mit hozzon a Nyúl?
Nem vagyok híve a folyamatos játékokkal, ajándékokkal való elhalmozásnak, hiszen nem ez a szeretet mértékegysége. Gondoljunk bele, még ha csak egy gyerekről van szó, aki minden ünnepre kap 1-2 apróságot, akkor ez az évek alatt mennyi apróság (kacat) felhalmozásához vezet? Nem azt mondom, hogy minden ajándék, játék kacat, de sokszor csak azért veszünk/kapnak valamit, mert úgy illik, de valójában nincs is olyan nagy szükségük az adott tárgyra. Ezért részesítem előnyben az ehető ajándékokat és az élmények bezsebelését (mint például nyuszi, csibe simogatás a szomszéd néninél, de nem nyuszi ajándékozás!). Aki rátért már a hulladékmentesebb, egyszerűbb életre, annak biztosan nem újak ezek a gondolatok. Ehető ajándékként szépen elrendezett aszalványok, magok, energiagolyó, házi kekszek, csoki nyuszibogyók biztosan sikert aratnak. Kerülhetnek a fészken belül kis üvegbe, fa tányérra, vízálló tokocskába, ami később is jó szolgálatot tesz. A csomagolt csokik sokszor gyenge minőségűek, vagy túlzottan édesek. Ha ilyet választunk, akkor szelektálható csomagolásút és lehetőség szerint fair trade finomságot keressünk. Ha játékot ajándékoznánk, sok szép hazai fából, természetes anyagból készült játékból, kézműves alkotásokból választhatunk, amit mindenféle fölösleges csomagolás nélkül is megkaphatunk. Julinak egy Bori babát hoz a Nyúl, mert már jó ideje mondogatja, hogy mennyire szeretne, de pszt!
3. Kölni: csak természetesen!
Húú, de nem szerettem, amikor mindenféle büdös kölnikkel locsoltak, és ha nem mostam még aznap hajat, napok múltán is szállt utánam a tolakodó illatfelhő. Jó ideje nem használok parfümöt és a szintetikus szagoktól is távol tartom magam, ezért ezt most még rosszabbul viselném. Szerencsére a férjem egy pohár vízzel szokott nyakon önteni, hogy el ne hervadjak. Ha valaki vágyik az illatokra, akkor víz + pár csepp (jó minőségű) illóolaj kombinációja spriccelős üvegbe tölte vagy pohárba öntve jó megoldás lehet. Használat előtt rázzuk fel! Ennél még nagyobb kedvenceim most a virágvizek, például a rózsavíz, levendulavíz, ami arcápoláshoz és néha a vizembe öntve egy keveset frissítőként használok. Inkább ezekből nyomjunk egyet a fiúk kezébe, így nekik sem kell tanácstalanul állniuk, hogy mivel is locsoljanak meg.
4. Süss kalácsot, vásárolj csomagolásmentesen
Az ünnepi asztalra kerülő finomságoknál is figyelhetünk arra, hogy minél kevesebb csomagolással szerezzük be őket, esetleg készítsük el mi magunk (tojáskrém például). Csodásabbnál csodásabb kalács receptek keringenek a neten, de ha nem akarunk kísérletezni, kérjünk receptet olyantól, akinek kóstoltuk a sütijét, kalácsát és imádtuk! Tojásból lehetőség szerint válasszunk tanyasit (nekem szerencsére a mamámnál még vannak tyúkok, akik nem restek tojni). A 3-as számú tojások mindenképp kerülendők, mert ketreces tartásból származnak (napfényt sosem láttak azok a tyúkok és kapirgálni sincs nagyon helyük). A 0-s vagy 1-es számú jó megoldás lehet, mert szabad tartásban nevelkedő állatoktól származik. Ez a szabály persze nem csak Húsvétkor, hanem egész évben igaz! A számot a tojásra nyomva keresd, ez az első, amit a HU felirat előtt olvashatsz.
5. Fess tojást természetes anyagokkal!
Én idén először próbálok Julival tojást festeni, meglátjuk hogy tetszik neki (és vajon egy nagy pacsálásba fullad-e a dolog). Sok zsírkrétánk van, ezért arra gondoltam, hogy berzselés helyett (növényke harisnyával a tojásra tapaszt és úgy fest) ezekkel mintázzuk meg a tojásokat és ezután kerülnek majd a festőlébe. A zsírkréta méhviaszos írókával helyettesíthető, de olyanunk sajnos nincs. Ahol rajzolunk a tojásra, ott nem fogja majd meg a festék, így varázsolódnak elő a minták. Akik régebb óta követnek, tudják, hogy mennyire odavagyok a (textileken található) szimbólumokért. Nohát a húsvéti tojás is sok üzenetet hordozott régen, minden egyes motívum jelentőséggel bírt. Mára ennek a fontossága elveszett, de én szeretem érteni őket.
Természetes festéshez itt van egy tuti biztos módszer Sáritól, a Botanika márka tervezőjétől, aki a mindennapjaiban is festőnövényekkel dolgozik. Ami külön jó hír, hogy csak konyhai alapanyagokra lesz szükséged, nem kell semmit külön beszerezni, és a recept barna és fehér tojással is működik! Itt is igaz, hogy ha lehetőségünk van, dolgozzunk tanyasi tojásokkal.